X


Kripto Piyasasının Günlük İşlem Hacmi Ne Kadar Gerçekçi?

BTI'ın yaptığı araştırmaya göre kripto para borsaları tarafından gösterilen işlem hacmi miktarının neredeyse yarısı sahte.
08:00
29 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu hafta başlardında Blockchain Kamuyu Aydınlatma Enstitüsü (BTI) yayımladığı raporda küresel kripto para borsalarının 6 milyar dolar sahte hacim gösterdiğini iddia etti.

BTI araştırmacıları kullanıcu hareketlerini ve piyasanın en büyük kripto para borsalarındaki trafiği inceledi. Borsaların yansıttıkları işlem hacmiyle diğer ölçümler karşılaştırıldı. Kripto para araştırmacısı Sylvain Ribes tarafından icat edilen Slippage metoduyla BTI araştırmacıları emir defterlerini ve likiditeyi inleyerek borsaların tutarlı verileri sunduğundan emin olmaya çalıştı.

Günlük işlem hacminin yarısı sahte

Şu anda Coinmarketcap’e göre kripto para piyasasının işlem hacmi 13 milyar dolar. BTI raporunda bu sayının 6 milyar dolarının sahte olduğu belirtildi. Bu hacmin wash trade ve trade bot’larla manipüle edilerek yaratıldığı öne sürüldü. Similar Web gibi güvenilir internet sitelerinden alınan verilerle karşılaştırıldığında kripto para borsalarının %70’inde şüpheli aktiviteler göze çarptı. Piyasa değeri olarak ilk yüzde yer alan kripto paraların normal hacminin 3 katı kadar hacim yaratıldığı tespit edildi.

Diğer yandan BTI raporunda Bittrex, Kucoin ve Bithumb’ın hacim verileriyle ziyaretçi sayılarının tutarlı olduğu ve bu borsalarda meşru alım-satım yapıldığı da belirtildi.

BTI’a göre Coinmarketcap’e aktarılan hacim verileri yüksek gösteriliyor çünkü kripto para yatırımcıları likiditesi yüksek borsaları tercih etme eğiliminde bulunuyor.  Özellikle düşük piyasa değerli kripto paraları alıp satmak likiditesi düşük borsalarda yatırımcılar için zor olabiliyor.

Sahte hacim yansıtma sorunu veri sağlayıcılarının sahte alım satımları ve botlar tarafından gerçekleştirilen işlemleri eleyerek, sadece yatırımcılar tarafından yapılan işlemleri kayda almasıyla engellenebilir. Düzenlemeler yoluyla sahte hacim yaratılmasının önüne geçilmezse kripto para borsalarının hacimlerini gayrimeşru olarak artırmasının engellenmesi mümkün görünmüyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI