X


Kripto Paralarda Düşük Yatırım Yüksek Kazanç Odaklı Sepet Nasıl Oluşturulur?

Fiyat olarak ucuz olan kripto para birimleri daha iyi kazanç getirir mi?
17:27
5 Eylül 2021

Temmuz ayının sonu itibariyle yükselişe geçen Bitcoin (BTC) tüm kripto pazarının güçlü bir ralli yapmasına sebep oldu. Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) ve diğerleri ciddi fiyatlamalar yaptı. XRP ve Cardano gibi altcoinler de ucuz fiyatlarına rağmen yükselişlerine devam ediyor. Birçok yatırımcı fiyatını daha ucuz gördüğü için BTC, ETH ve BNB gibi kripto paralar yerine bunlara yatırım yapıyor. Peki bu yatırım modeli düşük fiyat, yüksek kazanç getirisi sağlıyor mu?

Düşük Yatırım Alternatifleri

Topluluk, yatırım getirisi, ağ gücü ve işlevsellik oluşturulacak kripto para sepetinde önem arz ediyor. Ancak bazı analistler buna düşük yatırım ve yüksek kazanç potansiyelini de ekliyor. Alternatiflerine göre çok daha ucuz olan XRP ve Cardano gibi yatırım seçenekleri son zamanlarda daha popüler hale geldi.

Peki 5 doların altındaki alternatifler neden bu kadar ilgi görüyor? Fiyat olarak ucuz olan kripto paralar diğerlerine göre daha iyi kazançlar mı vaat ediyor?

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bir ay önce 0,74 dolardan Ripple (XRP) alan bir yatırımcı yaklaşık %73 kazanç yakaladı. Öte yandan bu oran aylık bazda Binance Coin (BNB)’de %45 ve LTC için %54 seviyelerinde kaldı.

Sortino Oranı Nedir?

Bu oran getirilerin standart sapması yerine ilgili yatırımın negatif standart sapmasını hesaplar. Bir altcoinin getirisini ve risksiz oranını çıkarıp varlığın olumsuz sapmasına böldüğünüzde Sortino oranına ulaşırsınız.

Örneğin Bitcoin’in bugünlerde Sortino oranı 0.1181 ancak Cardano (ADA) için bu oran daha yüksek 0.1638 olarak ölçülüyor. Litecoin bugün yaşadığı yükselişe rağmen Sortino oranı olarak 0,0617’de kalıyor.

Diğer taraftan Binance Coin (BNB) ve Ripple (XRP) için bir karşılaştırma yapalım. BNB için Sortino oranı 0,0767 iken XRP’de bu oran daha yüksek 0,0861 seviyesinde bulunuyor. Bu durumda düşük yatırım ve yüksek kazanç peşinde olan bir yatırımcı Sortino oranı daha yüksek olan altcoinleri tercih edebilir. Alınan riskin daha fazla kazanç getirme ihtimalini ortaya koyan bu veriler elbette geçmiş fiyatlamalar hesaplanıyor. Yani gelecekte bunun aynı oranda devam etmesi mümkün de olmayabilir. Ancak güncel veriler fiyat olarak daha ucuz olan XRP ve ADA’nın daha iyi kazanç getirdiğini söylüyor.

Elbette analistler dengeli yatırım sepetlerinin oluşturulmasını savunuyor. Bu konuda haklılık payları son derece yüksek riskleri dağıtarak daha yüksek kazanç elde etmekte mümkündür. Kripto para yatırımı için sepet oluşturmadan önce bu detayları da araştırmanız size fayda sağlayabilir.

Fakat burada örnek olarak verilen kripto paralar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermez. İnternet sitemizde bilgi amaçlı paylaşılan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto para piyasaları volatil yapısı gereği ciddi risk barındırır ve kendi araştırmalarınız neticesinde yatırım kararları almanız gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI