reklamı kapat

Kripto Paralar Bankaların Geleceğini Tehdit Ediyor Mu?

3 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bankaların kripto paralarla arasındaki ilişkinin kötü olduğunun farkındayız. Hatta kripto paraların bankalardan daha avantajlı olması bu sorunu körükleyen en büyük sebeplerin başında geliyor. Acaba kripto paralar bankalar için bir tehdit mi?

Coinshedule.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Buelau bankaların kripto paraların geleceği hakkında endişelenmeleri için bir nedenin bulunmadığını söyledi. Bazı ekonomistler Bitcoin’in bankacılık sektörüne ağır bir darbe vuracağını düşünüyor. Fakat daha akılcı düşünenler ise Windows ve Linux gibi ikisinin de bir arada hayatlarını idame ettirebilecekleri konusunda hem fikirler. Şu an hayatımızdan bankaları çıkarmak için oldukça erken, kripto paralarla ödeme kabul eden platformların sayısı her geçen gün artsa da günlük hayatta henüz tam anlamıyla kullanışlı değiller.

Herkesin aynı görüşü paylaştığı, aynı düşünce yapısına sahip olduğu bir dünya şüphesiz çok sıkıcı olurdu. Kripto paralar için de durum tam olarak böyle, kimi uzmanlar kripto paraları teknolojisiyle birlikte özümseyerek yatırım yaparken kimisi de dijital çağı geleneksel bankacılık sistemine karşı bir tehdit olarak görüyor. Uphold’un İş Geliştirme Departmanı müdür yardımcısı Colin Luce;

Kripto paralar finansal kuruluşlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor çünkü günümüzde ödeme sistemleri daha düşük işlem ücreti ve uluslararası işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmek için geleneksel sistemi kullanmayı reddediyor.

Bankalar bu yeni teknolojiyi uzun süre başlarından defetmeye çalıştılar ancak başarılı olamayacaklarını anlayınca şimdi de bazı teknolojik tehditlerle kripto paralara zarar vermeye çalışıyorlar. Buelau açıklamalarında tehlike çanlarının sadece bankalar için değil aynı zamanda kredi kartı şirketleri için de çaldığını ifade etti.

Eğer tehditin boyutlarına kredi kartı platformlarından bakarsanız, kredi kartı şirketleri sadece aracıdır, olmayan parayı harcamanız için sizden ve satıcıdan işlem gerçekleştirmenizin karşılığında ücret alıyorlar. Kripto paralarla buna ihtiyacınız yok.

CO-OP Ödeme Hizmetleri Finansal Müdürü Jeff Faulk’da bu konuda hem fikir;

Genel olarak kripto paraların finansal kurumları tehdit ettiği konusunda emin değilim ancak Visa ve Mastercard’ın yanı sıra FED gibi merkezi kuruluşlara meydan okuduğu kesin.

Finansal kuruluşların aksine kripto paralar bankaları bir tehdit olarak görmüyor. Çünkü hiç bir şekilde fayda sağlama konusunda bankaların kendilerinden daha iyi olmayacaklarını ve hala bankalara ihtiyaçlarının olduğunu biliyorlar.

Kaynak:  cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.