reklamı kapat

Güney Kore’de BTC Madencileri Tutuklandı

3 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para piyasasındaki en hareketli ülkelerden biri Güney Kore bir başka haberle daha gündeme geldi. 13 Güney Koreli şirketten toplam 14 kişi ülkedeki endüstriyel komplekslerde yasa dışı bir şekilde ucuz elektrik kullanarak kripto para madenciliği yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Yonhap haber ajansının geçtiği habere göre, yasa dışı olduğu iddia edilen madencilik faaliyetleri, ülkenin güneybatısında yer alan Gwangju şehrindeki dört farklı komplekste yapıldı. Gwangju Metropol Polis Ajansından Pazar günü konuyla ilgili bir duyuru yapıldı ve duyuruda fabrika kullanımıyla ilgili kuralların ihlal edildiği ileri sürüldü.

Yonhap’ın haberine göre, bu komplekslerde madencilikle uğraşan şirketler diğer alanlardaki şirketlere kıyasla %10 daha az elektrik ücreti ve daha düşük kira bedelleri ödüyor.

Ajansın haberinde şirketlerin söz konusu komplekslerde sayıları 100 ila 350 arasında değişen madencilik cihazıları kurduğu ve Mayıs 2017’den beri kripto para madenciliği yaptığı bildiriliyor. Söz konusu şirketlerin altısı Hanam Industrial Complex’te konuşlanırken, Nano Complex ve Pyeongdong Industrial Complex’te üçer şirketin tesislerinin bulunduğu haberin detayları arasında yer alıyor. Jingok Industrial Complex’te ise bir şirketin varlığı tespit edildi. Öte yandan Güney Kore’de daha önce halka açık bir alanda veya ofiste yasa dışı bir şekilde sübvanse elektrik kullanmaktan suçlanan ilk kişiler haberimizin konusu 14 kişi değil.

Geçtiğimiz Ağustos ayında ülkede faaliyet gösteren bir elektronik perakende pazarı, satıcıların mağazalarında bitcoin madenciliği yapmasını yasaklayarak herkesi şaşkına çevirmişti. Bir diğer vakanın aktörü Yongsam Market. Elektronik ürünlerden oluşan başkent Seul’deki alışveriş merkezi madenciliğe bağlı olarak artan hizmet faturaları ve güvenlik risklerini bahane göstererek madenciliği yasaklamıştı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER