reklamı kapat

Bitcoin Yazılımına Önemli Bir Güncelleme Geliyor

3 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin’in en önemli teknik özelliklerinden ‘’coin selection’’ yakın zamanda büyük oranda güncellenecek.

Coin selection (coin seçimi) algoritması kullanıcılar işlem yaptıktan sonra hangi verilerin bir araya geleceğine ve işlemde kullanılacağına karar veriyor. Bu algoritma şu örnekle açıklanabilir; 7 liralık bir ürün için 10 lira verdiğimizi varsayalım, para üstü olarak dönecek 3 lira coin seçimi algoritması sayesinde belirleniyor ve cüzdanımıza geri dönüyor. Kulağa çok karışık gelmeyebilir ancak Bitcoin yazılımı bu konuda henüz deneysel seviyede ve yeterince optimize edilmiş değil. Coin seçimi algoritmasının işlem ücretlerine doğrudan etkisi bulunuyor.

Bitcoin Core geliştiricilerinden Andrew Chow konu hakkında şunları ifade etti:

‘’İşlem ücretlerinin giderek artmaması için Bitcoin Core’un orijinal coin seçimi algoritmasının tekrar yapılandırılması gerekiyor. Şu anda pek etkili değil ve ödenmesi gereken işlem ücretlerini tespit etmeye çalışırken garip bir döngüye girip bocalıyor.’’

Geliştiriciler ‘’BnB’’ adı verilen yeni algoritma üzerinde çalışıyor. BnB verileri daha etkili şekilde birleştirip az da olsa ölçeklendirme sağlayacak ve işlem ücretlerini azaltacak. Bununla birlikte diğer değişiklikler Bitcoin’in en popüler yazılım eklentisi Bitcoin Core’a eklenecek. Yaklaşık bir yıl içerisinde Bitcoin Core’un 17. sürümü kullanıma sunulacak.

Bitcoin Parçaları

Her işlemde gönderilen bitcoin’ler farklı bitcoin parçalarından oluşur. Misal cüzdanımızda bulunan 1 bitcoin tek parça veriden oluşmaz, çok sayıda verinin biraraya gelip birleşmesinden oluşur. 1 bitcoin’imiz 2 parça da olabilir 12 parça da olabilir, bu parçaların her birine ‘’unspent transaction outputs (UTXOs)’’ yani harcanmamış işlem çıktıları adı verilir. Örneğin cüzdanımızdaki 1 bitcoin 0.3 BTC, 2 tane 0.1 BTC ve 0.5 BTC’den oluşabilir. Bu parçalar bitcoin’in ilk gönderildiğinden itibaren parçalanarak ve birleşerek cüzdanlar arasında seyahat eder. Coin seçimi algoritması hangi parçanın seçilip bölüneceğine ve cüzdana geri yollanacağına karar verir.

Geliştiriciler algoritmanın yetersiz olduğunu düşünüyor. Geri dönecek çıktıların gereksiz olduğu ve Blockchain üzerinde fazlaca yer kapladığı öne sürülüyor. Ayrıca sürekli bölünme olduğundan çok küçük parçalar oluşuyor ve bu parçaları tekrar birleştirmek Blockchain’e fazlaca yük yaratıyor.

Yeni algoritma BnB işlemleri bölmeden yapma odaklı olacak. Gönderilmek istenen Bitcoin miktarını tam olarak tespit edip ona göre çıktıları seçecek. BnB testleri başarıyla geçti ve işlemlerin yaklaşık %40’ını gereksiz parçalar oluşturmadan gerçekleştirdi.

Diğer yandan bir BnB eklentisi ‘’rastgele seçim’’ geliştiriliyor. Rastgele seçimden ilginç bir sonuç alındı; BnB gönderilecek parçaları rastgele seçse bile halihazırda kullanılan Bitcoin Core’undan daha iyi çalışıyor.

BnB yıllardır üzerinde çalışılan bir algoritma ve coin seçimi çok hassas bir konu. Herhangi hata global felakete yol açabilir. Bu yüzden geliştiriciler bu konuya çok dikkatli yaklaşıyor ve BnB her yönden inceleniyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.