X


Kripto Paralar ABD Ekonomik Yaptırımlarının Kıskacında

Kripto paralar ABD düzenleyicilerinden OFAC'nin radarında bulunuyor.
21:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yıl boyunca kripto para sektörünün dikkati ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’in üzerindeydi. Ancak geçtiğimiz iki ay boyunca başka bir düzenleme öncüsünde hareketlenmeler yaşanıyordu: ABD Yabancı Varlıklar Kontrolü Ofisi (OFAC) ABD yaptırım yasalarıyla ilgili eylemlerde bulundu.

Geçen hafta OFAC iki İranlı kişiye ABD ağlarına siber saldırı düzenledikleri iddiasıyla yaptırım uyguladı. Tarihte ilk kez kişiler ve Bitcoin adreslerinin bağdaştırıldığı bir yaptırım uygulanmış oldu.

ABD ekonomik yaptırımları belirli ülke, hükümet, kişi veya şirketlerin ABD vatandaşlarıyla işlem yapmasını kapsıyor. ABD’de ikamet etmeyen ABD vatandaşları da bu yaptırımlara tabi tutuluyor. OFAC genellikle ABD ulusal güvenliğine tehdit olarak algıladığı kişi veya kurumları hedef alıyor. Yapılan işlemin çeşidine ya da kişiye göre ceza uygulanıyor. Bazı yaptırımlar mutlak, örneğin İran ile alakalı bütün işlemler yasak, diğer yandan Venezuela ile bazı işlemleri içine alıyor.

OFAC diğer düzenleyici kurumlardan farklı olarak resmi uyumluluk çerçevesinde hareket etmiyor. Onun yerine sıkı yükümlülük rejimi uyguluyor: yükümlü Kasten kuralları çiğnememiş olsa bile yasa tarafından cezalandırılıyor. Bu yüzden uyumlulukları sıkı olanlara OFAC daha ılımlı yaklaşabiliyor. Şirketlerin uyumluluk gösterebilmesi adına OFAC broşürler, danışmalık hizmeti ve basın açıklamaları yapıyor. Halka açık duyurularında boş bıraktığı yerleri doldurmak adına OFAC spesifik suçlarla ve cezalarıyla alakalı yönerge yayımlıyor. Örneğin 2015’te PayPal’a toplamda 44 bin dolarlık işlem için belirli sistem sorunlarından ötürü 7 milyon doların üzerinde ceza kesilmişti.

OFAC ve Kripto Paralar

ABD federal kurumlarının sürekli kripto paralarla alakalı açıklamalarda bulunduğunu görsek de OFAC uzun süre sessiz kaldı ve bu yıl içerisinde yeni yeni ağırlığını göstermeye başladı. Mart ayında Venezuela’nın kripto parası Petro’yu sandalyeye oturttu ve ABD ile ilişkili kişilerin Petro ile işlem yapmalarını yasakladı. Ekim ayında ABD hükümetinin İran ile nükleer anlaşmasından çekilip İran’a belirli yaptırımlar uygulamaya karar vermesinin ardından, İran’ın “dijital para birimleri” hakkında tedbir alındı.

OFAC kripto para şirketlerine hitap ederek uymaları gereken kuralları duyurdu, listelerinde bulunan ve yaptırıma tabi ülke vatandaşlarını engellemeleri konusunda uyarı yaptı. Kurum dijital para birimlerini kötüye kullanmaya çalışanları ısrarla kovalayacağını açıkladı.

OFAC’ın kararları Venezuela, İran, Kuzey Kore gibi otoriter rejimlerin ABD yaptırımlarından sıyrılmasını engellemek adına alınıyor. Kripto paralar da bu jeopolitik çatışmanın ortasında kendini bulmuş durumda.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI