X


FINMA Lisans Yönergesi: Firmalar 100 Milyon Dolar Toplayabilecek

FINMA kripto para ve Blockchain ile alakalı projelere lisans vermeye başlayacak.
22:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İsviçre Finansal Market Düzenleyicisi FINMA Finansal Teknoloji lisansıyla alakalı yönlendirici ilkeler yayımladı.

İsviçre finansal düzenleyicisi Blockchain tabanlı ve kripto paralarla alakalı şirketlerin finansal teknoloji lisansına başvurabileceklerini açıkladı. Başvurular 2019’da başlayacak ve lisans başvuruları yine FINMA tarafından değerlendirilecek.

Lisansın oldukça rahat uyulabilecek gereklilikleri bulunduğunu belirten FINMA gerekliliklerin ülkenin bankacılık düzeniyle de uyuştuğunu belirtti. Lisansla birlikte finansal teknoloji firmaları projeleri için 100 milyon İsviçre frangı, yaklaşık 100 milyon dolar toplayabilecek. Lisans kurallarına göre şirketler yatırımcılardan topladıkları paralarla yatırımcılarına faiz ödemeyecek veya farklı yatırımlarda kullanamayacak.

Lisans sahibi olabilmek adına şirketler birkaç koşulu yerine getirmek zorunda kalacak. Finansal teknoloji hakkında projelerinin detayları, çalışma şekillerini, finansal planlarını, risk yönetimleri ve kara para aklamaya karşı poliçelerini sunacaklar.

İsviçre’nin lisans belgesi “Finansal Teknoloji Yönergesi” olarak adlandırıldı, ve İsviçre’de bu yıl hazırlanan yeni bankacılık yasaları altına yeni bir madde olarak eklendi. Yasanın 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kasım ayında FINMA İsviçre’nin ilk kripto para lisansını vermişti. Bir kripto değer yatırım fonuna verilen lisans kripto para ile ilgili şirketlerin seçilen bazı yatırım araçlarını kullanmasına izin veriyor.

İsviçre düzenleyicisi daha önce ICO’ları düzenlemek adına da yönerge yayımlamıştı. Yayımlanan yönerge oldukça yapıcıydı ve Blockchain gelişimini sağlamak adına düzenlendiği belirtildi. ICO yönergesi ICO token’larını 3 grupta incelemeye alınmasını öneriyordu. ICO token’ları ödeme token’ları, özel kullanım token’ları ve varlık token’ları olarak FINMA tarafından kategorilere ayrıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar