X


Kripto Para Şirketleri Wall Street Holdingleriyle Rekabet Edebilir Mi?

07:00
29 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörü 9 yıldır büyümeye devam etti ve milyar dolarlık şirketler üretti. Coinbase, Binance, Bitmain, Bitfinex, Upbit, Bithumb bu şirketlerden bazıları ve ABD, Güney Kore ve Japonya’da bulunan holdinglere karşı rekabet ediyorlar.

San Francisco merkezli Coinbase şu anda 20 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Kullanıcı sayısı olarak varlık yönetimi devi Fidelity Invesments’ı neredeyse yakalamış durumda. Coinbase’in ise 8 milyar dolar değerinde olduğu rapor edildi ve geçtiğimiz günlerde bankacılık lisansına başvurabileceği haberi basında yer aldı.

Ölçeklendirme sorunları

Özellikle 2017’den bu yana ölçeklendirme Blockchain geliştiricileri için önemli bir sorun oldu. 2017 yılında BTC fiyatı ve işlem hacmindeki artışın ardından, işlem ücretleri 10 doların üzerine çıkmıştı. Merkezsiz uygulama geliştiricilerinin Ethereum ağına uygulamalarını kurabilmesi için yüksek gas ücreti ödemesi gerekiyordu.

Ölçeklendirme merkezi platformların da sorunu. Coinbase ve Bithumb gibi şirketlerin bilgi işleme de ya da al-sat işlemlerinde sonsuz esnekliği bulunsa bile, müşteri hizmeti sağlamada ve çevrim dışı aktivitelerde zorlanabiliyorlar. Bu sorunu çözmek adına Coinbase New York’ta kurumsal yatırımcılara destek verdiği bir ofis açtı. Benzer şekilde UPbit ve Bithumb Seoul’de müşterileriyle yüz yüze görüşmeler yapıyor.

Coinbase çalışanı Olaf Carlson-Wee Coinbase’in başarısının, 6 yıllık tarihinde herhangi bir hack’lenme vakası yaşamaması olduğunu belirtti. Bitfinex ve Bithumb platformları geçmişte milyonlarca doların çalınmasıyla sonuçlanan saldırılara uğradı. Kripto para borsalarının bütçelerinin büyük bir kısmı güvenlik önlemlerinin arttırılması için harcanıyor. Ayrıca şirketler kullanıcı sayıları arttıkça müşteri hizmetlerini genişletiyor. Böylece borsalar herhangi bir sorun yaşandığında anında müdahale etmeyi hedefliyor.

Coinbase’in bünyesinde barındırdığı özelliklere ve güçlü yapısına rağmen kripto paraların volatil olmasına bağlı olarak platformda zaman zaman sorunlar yaşanıyor. Beklenmedik durumlar karşısında yatırımcılar sabırsızlanabiliyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, Coinbase hakkında 1530’dan fazla şikayet dilekçesi tüketici koruma bürosuna iletildi. Bu sayı American Express ve PayPal’ın aldığı toplam şikayetten daha fazla.

Sonuç olarak kripto para şirketlerinin geleneksel finansal kurumlar ile daha iyi rekabet edebilmesi için şimdiye kadar olduğundan daha fazla ölçeklendirme sağlaması ve altyapılarını sürekli geliştirerek, bütün teknolojilerle uyum içinde çalışabilir hale getirmesi gerekiyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI