X


Kripto Para Projelerine İlişkin Dikkat Çekici Araştırma

Wall Street Journal'a göre kripto para projelerinin yüzlercesi büyük sorunlar teşkil ediyor.
09:00
28 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD merkezli haber kaynağı Wall Street Journal (WSJ) tarafından 27 Aralık Perşembe günü yayımlanan bir haberde kripto paralarla ilgili dikkat çekici iddialara yer veriliyor. Haberde yüzlerce kripto para projesinin dolandırıcılık faaliyetleriyle, asılsız iddialarla ve bilgi hırsızlığıyla ilgisi olduğu ileri sürüldü.

Dünyaca ünlü gazete WSJ, kripto paralara ilişkin yaptığı araştırma kapsamında tam 3.291 kripto para projesinin “white paper” dosyalarını indirerek inceledi. Kripto para kullanıcılarına ICO’lar hakkında duyurular yapan üç farklı platformdan faydalanan WSJ şu siteleri kullanarak söz konusu projelere erişti: ICOBench.com, Tokendata.io ve ICORating.com.

White paper dosyaları şirketler tarafından kullanıcılar için yayımlanır ve şirketin pozisyonunu, ekip üyelerinin kimliklerini ve projenin teknik özelliklerini içerir. Bu tür dosyalar projenin potansiyel yatırımcılarına yönelik hazırlanır ve bir tür pazarlama aracı olarak kullanılır. Herhangi bir ICO projesine yatırım yapacak bir kullanıcı, o projenin white paper dosyasını detaylıca inceledikten sonra yatırımını yapmalıdır. ICO projelerinin patlama yaşadığı geçtiğimiz yıl boyunca birçok white paper dosyasının toplulukta dolaştığına şahit olduk.

WSJ tarafından yapılan araştırma kripto para projelerinin yüzlercesini dolandırıcı olmakla suçluyor. Ayrıca araştırmaya göre projelerin white paper dosyalarındaki ifadelerin çoğu birbirini tekrarlar nitelikte.

Haberde yer verilen istatistikler oldukça ilgi çekici. İnceleme altına alınan 3.291 dosyadan 513’ünde kimlik hırsızlığı ya da gerçekleşmesi imkansız vaatler yer alıyor. Üstelik dosyaların 2.000 tanesi “kaybedecek bir şey yok, kâr garantisi, yatırım getirisi, yüksek getiri, en yüksek getiri, kâr ödemeleri, risk yok ve küçük risk” gibi cezbedici ifadeler içeriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI