X


Çaldığı Elektrikle Milyonlarca Dolar Değerinde Kripto Para Kazdı

Tayvanlı bir kişi kaçak elektrikle milyonlarca dolarlık kripto para kazdı.
08:00
28 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para madenciliği ileri düzeyde işlemci gücü gerektirdiğinden bu faaliyetleri yürüten cihazlar normalden fazla oranda elektrik tüketiyor. Bu durum kullanıcıların elektriğin ucuz olduğu bölgelerde madencilik tesisi kurmasına neden oluyor. Ancak madencilik cihazlarının tükettiği elektriğin masrafından kurtulmak isteyen bazı kötü amaçlı kişiler zaman zaman yasa dışı işlere başvurabiliyor.

Tayvanlı bir kripto para madencisi çaldığı elektrikle milyonlarca dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kazdı. Yerel haber kaynağı EBC Dongsen News tarafından 26 Aralık Çarşamba gün yayımlanan habere göre işlediği suç ortaya çıkan zanlı yetkililer tarafından tutuklandı. Zanlının 3 milyon dolar değerinde elektrik enerjisi çaldığı iddia ediliyor.

Suçlunun elektrik enerjisi çalarak 100 milyon yuan, yani 14,5 milyon dolar değerinde kripto parayı kazdığı belirtildi. Konuya ilişkin yayımlanan haberde söz konusu şahsın 17 farklı iş merkezini kullanarak oyuncak dükkanı ya da internet cafe gibi davrandığı ve suçlamalara konu olan kripto para madenciliği faaliyetlerini gizlediği ifade ediliyor.

Habere göre zanlı çok sayıda elektrikçi işe aldı ve iş merkezlerindeki mevcut tesisatı kaçak elektrik kullanmak için ayarladı. Böylece kripto para madenciliği için kullanılan elektrik ölçülemedi. Devlete ait Taiwan Enerji Şirketi güç arzında çeşitli düzensizliklerin olduğunu bildirmiş ve polis soruşturmasının başlatılmasını talep etmişti. Sonuç olarak zanlının yasa dışı aktiviteleri su yüzüne çıktı.

Çin’in kuzey bölgesinde kripto para madenciliği yapmak için elektrik enerjisi çalan bir başka kullanıcı 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar