Kripto Para Borsası KuCoin İncelemesi

13:39
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 7 Dakika

“People’s Exchange” yani “Halkın Borsası” sloganı ile yola çıkan KuCoin, ilk beş kripto para işlem platformu arasında yer alıyor ve Forbes Advisor tarafından 2021’de en iyi kripto para borsalarından biri olarak nitelendiriliyor.

Kullanıcılarına dikkat çeken sayıda kripto para birimi ve işlem çifti sunan KuCoin, düşük ücret politikası ve kullanıcı dostu arayüzü ile de dikkat çekiyor. Ayrıca borsa, hem yeni başlayan tecrübesiz yatırımcılar hem de profesyonel yatırımcılar için pek çok hizmet sunuyor.

KuCoin Nedir?

Eylül 2017’de kullanıcının hizmetine sunulan KuCoin, Seyşeller merkezli küresel bir kripto para borsası olarak tanımlanabilir. Yapılan açıklamalara göre platformun teknik mimarisi 2013 yılında oluşturuldu ancak KuCoin’in kullanıcılara kusursuz bir şekilde sunulabilmesi için çalışmalar yıllarca devam etti.

KuCoin günümüzde dünya çapında 207 ülke ve bölgede, 8 milyonun üzerindeki kullanıcıya, spot işlemlere, marj işlemlerine, P2P geleneksel para işlemlerine, vadeli işlemlere, staking’e ve lending’e ulaşım imkanı sunuyor.

Öte yandan KuCoin özellikle kullanıcı dostu arayüzü ile de dikkatleri çekiyor. Borsa, kripto para ekosisteminde yeni olan kullanıcıların dahi rahatlıkla kullanabileceği bir arayüze sahip. Yapılan açıklamalarda, tüm sayfalarda modern ve anlaşılır bir düzenin benimsendiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak KuCoin, 1 Kasım 2018’de kara para aklama ile mücadele etmek ve olası kötü niyetli girişimleri engellemek için KYC yani müşterini tanı prosedürlerini uygulamaya başladı. Ancak eğer kullanıcı küçük miktarlar ile işlem yapıyorsa bu durumda KYC isteğe bağlı bir prosedür olarak sunuluyor. Ancak KYC’si olmayan bir hesabın 24 saat içinde 2 Bitcoin’e kadar çekim yapabileceğini belirtmek gerekiyor.

Ayrıca KuCoin’in 7/24 müşteri desteği sunuyor olması da artı bir özellik olarak değerlendirilebilir. Destek personellerinin çok sabırlı ve duyarlı olduğunu özellikle belirten borsa, canlı sohbet ve online ticket aracılığı ile kullanıcılarının her zaman yanında olduğunu ifade ediyor. Ayrıca KuCoin, Avrupa, Güneydoğu Asya ve diğer bölgelerde yaklaşık 19 yerel topluluk kurarak kullanıcılara yerelleştirilmiş hizmet ve destek de sağlıyor.

Ücretler, Geleneksel Para Servisleri ve Güvenlik

KuCoin, %0,1’den başlayan rekabetçi bir ücret yapısı sunduklarını dile getiriyor. Ayrıca kullanıcılar sunulan çeşitli özellikler ile daha düşük işlem ücretlerinden de faydalanabileceği ifade ediliyor. Örneğin; eğer kullanıcılar ödemeleri KuCoin Token (KCS) ile yaparsa %20 indirim kazanıyor. Ayrıca KCS elinde bulunduran ya da işlem hacmini arttırarak VIP kullanıcı olanlar da daha düşük ücretlerden faydalanabiliyor. Örneğin, aylık 2000 BTC spot hacmine sahip bir kullanıcı, maker için %0 ve taker için %0.07 işlem ücreti avantajından faydalanabilir.

Öte yandan KuCoin Geleneksel Para Hesabı (KuCoin Fiat Hesabı), P2P piyasası, Simplex ve Banxa gibi üçüncü taraf fiat onramp’leri gibi hizmetler aracılığı ile Türk Lirası, dolar ve Euro gibi 50’den fazla geleneksel para birimini destekliyor.

Avrupa ülkeleri için KuCoin Fiat Hesabı, sektör ortalamasının altında ücretle sorunsuz bir deneyim sunduğu için en iyi seçim olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Hindistan ve Vietnam gibi ülkeler için de P2P piyasası, alım satım için ücretsiz işlem sunduğu için ideal olarak değerlendiriliyor.

Bunlara ek olarak 2020 yılına kadar hiçbir hack saldırısına uğramayan borsada veri şifrelemenin ve güvenliğin, banka düzeyinde, finans sektörü standartlarında olduğu ifade ediliyordu. Ancak 2020 yılında 285 milyon dolarlık bir hack saldırısı gerçekleşti. Ancak KuCoin, hızlı ve dikkatli hamleleri ile ve kripto para endüstrisindeki diğer şirketlerle yakın işbirliği sayesinde bu durumdan başarılı bir şekilde çıkmayı başardıklarını belirtiyor. Blok zinciri araçlarının akıllı kullanımı, diğer borsalar ve kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği sayesinde KuCoin, çalınan token’ların %84’ünü geri aldı ve kalan zararı kendi sermayesi ve sigorta fonu aracılığıyla karşıladı.

Şu anda ise borsa, tüm güvenlik önlemlerini en üst düzeyde uyguladığını ve tek bir hack saldırısı dışında hiçbir şekilde güvenliklerinin tehdit edilmediğini ifade ediyor.

Geniş Altcoin Seçeneği

Günümüzde piyasa değeri bakımından büyük altcoin’lere yapılan yatırımlar kadar “kripto mücevheri” olarak görülen ve henüz keşfedilmemiş, artış potansiyeli yüksek coin’lere yatırım yapmak da önemli hale gelmiş durumda. Çünkü bu projeler keşfedildikten sonra çok büyük kazançlar elde edebiliyor.

KuCoin de bu projeleri kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Şu anda borsada 540’tan fazla kripto para birimi ve 960’tan fazla işlem çifti bulunuyor. Bu noktada BLOK, KDA, ZKT ve MOVR gibi kripto para birimlerinin dikkat çektiği ifade edilebilir.

Ayrıca bir launchpad platformu olan Spotlight ve yeni bir launchpad havuz ürünü olan BurningDrop ile de kripto mücevherlerini listeliyor. KuCoin Spotlight, erken aşamadaki kripto projelerine ve ilk token dağıtımına hizmet eden bir platform olarak karşımıza çıkıyor. KuCoin kullanıcıları, Spotlight üzerinden tercih ettikleri projelerin erken yatırımına katılarak kazanç elde edebiliyor.

Buna ek olarak KuCoin, 17 Spotlight projesi başlattı ve bunlardan bazıları ciddi artışlar kaydetti. Örneğin; LUKSO 122 kat artarken PDEX 114 kat artış yaşadı.

BurningDrop ise adil bir token dağıtım platformu olarak nitelendiriliyor ve şimdiye kadar HORD, TCP, LOCG, LNCHX, XCAD gibi token’lar dahil olmak üzere çok çeşitli blok zinciri girişimlerinin token dağıtımını desteklediği ifade ediliyor.

Kullanıcılar BurningDrop ile belirlenen miktarda kripto varlığını kilitleyerek proje token’ına erişebiliyor. Ek olarak, kullanıcılar daha fazla token dağıtımı için bilgi işlem güçlerini artırmak amacıyla token’larını tahsis edebiliyor. Şimdiye kadar BurningDrop aracılığıyla listelenen projelerin ortalama yatırım getirisinin ise %3814’ü aştığı ifade ediliyor.

KuCoin Tüm Yatırımcılara Hitap Ediyor

Yapılan açıklamalara göre KuCoin kripto para ekosisteminde yeni olan yatırımcılar için istikrarlı pasif gelir elde etmenin kolay yollarını sunuyor:

  • KuCoin Crypto Lending: Kullanıcıların pasif gelir elde etmek için varlıklarını ödünç verebilecekleri eşler arası bir borç verme piyasası olarak tanımlanabilir.
  • KuCoin Trading Bot: Kullanıcı dostu bir işlem aracı olarak nitelendirilen trading bot’un kullanımının ücretsiz olması dikkatleri çekiyor. Yatırım stratejilerini otomatik olarak kullanmak için kullanıcılar, birkaç adımda bir ticaret botu oluşturmaya başlayabilir. KuCoin 4 yatırım stratejisini destekliyor: Spot Grid, DCA, Futures Grid ve Smart Rebalance. Ayrıca dünya çapında 4 milyondan fazla bot oluşturulduğu ve kullanıcıların başkalarının ayarlarını kopyalayabileceği de ifade ediliyor.

Tecrübeli yatırımcılar için de KuCoin, marj işlemlerini ve vadeli işlem yatırımlarını sunuyor. KuCoin Vadeli İşlemleri, 3 milyondan fazla kullanıcısı olan ilk 10 küresel vadeli işlem platformundan biridir. KuCoin’de 100 kata kadar kaldıraçla 70’den fazla token destekleniyor. KuCoin marj işlemleri ise 2 milyonun üzerinde kullanıcıya hizmet veriyor. Marj işlemler 50’den fazla token ve 10 kata kadar kaldıraçla destekleniyor.

İlk Sosyal Yatırım Platformu

Kripto para ekosistemindeki ilk sosyal yatırım platformu olduğu ifade edilen KuCoin, ayrıca bu konuda en büyük olmayı da hedefliyor. Bu amaçlar yeni kullanıcıların yepyeni sosyal özellikleri deneyimlemeleri için özel bir alan olan KuCoin S, 22 Ekim 2021’de kullanıma sunuldu. KuCoin S’in temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güvenilir Kripto Para Haberlerine Ulaşmak: KuCoin S, token fiyat hareketleri, yeni listeleme, kripto haberleri, trend kripto para, sektör ve portföy gibi konuları içeren çeşitlendirilmiş ve güvenilir kripto bilgi beslemesi sunuyor.
  • Çok Yönlü Sosyal Özellikler: KuCoin S, beğenme, takip etme, yorum yapma ve paylaşma gibi sosyal özellikleri destekliyor.
  • Basit İşlemler ve Yüksek Getiri Oranları: KuCoin S, emir defteri ve emir tipi fonksiyonlarını kaldırarak kullanıcılar için alım satım sürecini basitleştiriyor. Kullanıcılar bir token seçebilir, satın al düğmesine basabilir ve işlemi tamamlamak için satın alma tutarını girebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI