X

Kripto Para Borsası, 270.000 Kullanıcının Verilerini Sızdırdı!

Bir kripto para borsası, 270.000 kullanıcının verilerini sızdırdı.
18:25
2 Aralık 2020

Kripto para piyasasının hiç olmadığı kadar hareketli olduğu şu günlerde, tanınan bir kripto para borsasının çok fazla veri sızdırdığı haberi kesinlikle büyük yankı uyandırabilir. Avustralya merkezli kripto para borsası BTC Markets, ülkenin en büyüğü konumunda. Borsanın 270.000 kullanıcısının ise bütün verilerinin sızdırıldığı ortaya atıldı.

BTC Markets Borsasından Veri Sızıntısı

Kripto para borsası Salı günü itibarıyla bütün kullanıcılarına Tether stablecoin’inin listelenmesi ve Spark airdrop’unun destekleneceğini belirten bir e-posta göndermeye başladı. Ancak borsa herkese ayrı ayrı e-posta göndermek yerine her bir kullanıcıyı ekleyerek toplu bir e-posta gönderimi yaptı. Yani her mesaja yaklaşık olarak 1.000 kullanıcının adresinin eklendiği görülüyor.

btc markets

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yani e-posta gönderimi yapılan her bir kullanıcı, borsaya kayıtlı diğer 999 kullanıcının isimlerini ve e-posta adreslerini görebilmekte. Kripto para borsasının CEO’su Caroline Bowler, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bütün borsa kullanıcılarının olaydan etkilendiğini doğruladı. Bazı kullanıcıların gerçek isimlerinin, bazılarının ise takma isimlerinin e-posta adreslerinde yer aldığı görülüyor.

Kullanıcılar Tehlikede Mi?

Buradaki en büyük problem gönderilen e-posta adreslerinin aynı zamanda kullanıcıların profillerine giriş yapmak için kullandıkları giriş bilgilerinden birisi olması şeklinde belirtiliyor. Yani BTC Markets kripto para borsası bütün kullanıcıların giriş bilgilerinin bir parçasını resmen herkese gönderdi.

Kripto para borsası tarafından yapılan açıklamada bu hatadan dolayı pişman olunduğu belirtilse de kullanıcıların yaşayacakları olası güvenlik zafiyeti söz konusu durumu telafi etmeyebilir. Daha önce önde gelen kripto para borsalarından BİtMEX de benzer bir sızıntı ile gündeme gelmişti. Kasım 2019 tarihinde BitMEX kripto para borsasının binlerce kullanıcısının bilgilerinin sızdırıldığı biliniyor.

BitMEX ve Mt. Gox da Benzer Durumlar Yaşadı

BitMEX de o tarihlerde kullanıcılara anında bilgi vermiş ve çok büyük sorunlar yaşanmamıştı. Aslında bu durum kullanıcılara hangi kripto para borsasını kullanmamaları konusunda önemli ipuçları verebilir. Tam da boğa sezonunun yaşandığı bir dönemde borsadan kaynaklı bir problem nedeniyle bütün fonların kaybedilmesi, kullanıcılar için felaket anlamına gelebilir.

Daha önce Mt. Gox kripto para borsasının benzer bir yükseliş döneminde saldırıya uğraması sonucunda kullanıcılar fonlarını yıllardır alamamıştı. Aslında Mt. Gox yatırımcılarının fonlarını hala alamadıkları biliniyor ve bu süreçte onlarca yatırım fırsatı kaçmış durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar