X


Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto para birimlerinin çok farklı kullanımları ve işlevleri olabilir.
17:12
15 Şubat 2021

Kripto para birimi, blockchain tabanlı merkezsiz bir dijital para birimidir. 16 Şubat 2021 tarihinde 50.000 dolar rekorunu kıran Bitcoin, büyük ihtimalle herkesin bildiği en popüler kripto para birimi konumunda. Buna ek olarak toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum ve Ripple (XRP) da ciddi bir yatırımcı kitlesine sahip.

Piyasada ise 10.000’den fazla kripto para birimi olduğu biliniyor. Coinmarketcap gibi sitelerde 6.000’e yakın kripto para birimi bulunsa da sitelerin radarında olmayan çok fazla kripto para birimi olduğu biliniyor. Peki kripto para nedir ve tam olarak ne işe yarar?

Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar?

Kripto para birimleri genellikle şifreleme teknolojisi ile üretilen ve belirli bir ağda alınıp satılabilen varlıklardır. Kendi ağına sahip olan kripto para birimleri coin olarak ifade edilirken Ethereum ağı gibi başka ağlardaki kripto paralara ise token denilmektedir. Kripto paraların farklı farklı amaçları olup bunların oluşturulma hedefine göre kullanımları da değişebilir.

Bazı kripto paralar tamamen eşler arası alım satım odaklıyken bazıları değer transferi veya merkezsiz finans odaklıdır. Kripto paralar ne işe yarar sorusunun cevabı da aslında tam olarak bu şekilde cevaplanabilir. Merkezsiz Ethereum ağında kendi finans projenizi oluşturabilir ve bankadan çeker gibi kredi çekebilirsiniz. Buna ek olarak aynı bankanın mevduat hesabı gibi çeşitli projelere yatırım yapıp sabit gelir elde etmek de mümkün.

XRP gibi kripto para birimleri ise dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içerisinde değer transferi yapılabilmesini sağlar. 10.000 dolarlık bir transferi geleneksel para transfer şirketleri ile yapmak için %5’e varan komisyonlar öderken kripto paralarla bu oran çok çok azaltılabilir.

Bitcoin ise sunduğu birçok yeniliğe ek olarak şu sıralar güvenli liman olarak görülmekte. Yıllar boyunca değerini devamlı olarak arttıran BTC, uzun vadede altın gibi yatırım araçlarının bile önüne geçmeyi başarabilir.

Kripto Para Al

Kripto para alımı yapmak için dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘i kullanabilirsiniz. Binance, desteklediği binlerce kripto para biriminin yanı sıra sunduğu güvenlik ile de ön planda yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar