X


Kripto Dünyasından 5 İsimden Düşüş Yorumu: Yıl Sonunda BTC Ne Olur?

Draper, Carter, Pompliano, Jobanputra ve Byrne kripto para piyasası hakkında yorum yaptı.
09:00
16 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin bir anda serbest düşüşe başladı ve altcoin piyasasını da peşinde sürükledi. Dramatik düşüşün nedeni ve kripto para piyasası hakkında Tim Draper, Nic Carter, Jolak Jobanputra, Anthony Pompliano ve Preston Byrne neler ifade etmiş bir göz atalım.

Bitcoin fiyatının düşmesine ne neden oluyor? Piyasa endişeleri, teknoloji hisselerinin satılması, birkaç balinanın Bitcoin satması ya da hiçbiri mi?

Tim Draper: Bence Bitcoin kısa vadeli olarak altın ve teknoloji hisselerinin birleşimine benzer bir şekilde hareket ediyor ancak bu bir para birimi ve halen 1 Bitcoin 1 Bitcoin değerinde. Bütün itibari para birimleri Bitcoin’e karşı volatil durumdalar ve bu durum Bitcoin’le bağları kopana kadar devam edecek. Bütün hareketlenmeler geçici; düşüş hareketleri alım fırsatıdır, özellikle daha iyi bir gelecek görüşü olan insanlar için.

Jalak Jobanputra: Büyük kuruluşlar kripto dünyasına gireceklerini duyursalar da henüz bu kuruluşların birçok yatırımcının beklediği gibi kriptoları kucakladığını görmedik. Dahası menkul kıymetler borsasındaki satışlar yatırımcılarda ekonomik belirsizliğe yol açmış olabilir.

Nic Carter: Volatilitenin azalmasıyla birlikte volatilite bağımlılarının da piyasadan ayrıldığını ve fiata geçtiklerini düşünüyorum. Düşüşteki keskinliğe bakılırsa en azından peş peşe düşüşün azalan likiditeden dolayı olduğu söylenebilir.

Anthony Pompliano: Bunlardan hiçbiri değil. Bu düşüş tarihsel bir volatilite olabilir ancak yakın zamandaki dengeli fiyata bakarsanız hissettirdiği aslından daha derin olacak. Bence ayı sezonunda çekeceğimiz acıların henüz sonu gelmedi.

Preston Byrne: Eğer tahminde bulunacak olsam “perde arkasında düzenleyiciler arasında bir şeyler dönmüştür ve bu bilgiler sadece özel ve küçük bir topluluğa verilmiştir” derdim.

Düşüş sizce bazı yatırımcılar tarafından beklenen noel rallisinin başlamayacağı anlamına geliyor mu?

Draper: Benim tek tahminim Bitcoin’in 2022’de 250 bin dolara ulaşacağı yönünde.

Jobanputra: Bu yıl büyük bir ralli yaşanması olası değil, ancak ETF’ler kabul edilirse piyasayı yükseltebilir.

Carter: Bir tatil sezonu neden fiyatları etkilesin ki? Eğer yıl sonu rallisi olacaksa bu noel gelmeden önce gerçekleşecektir.

Pompliano: Bence olacak şey değil. İnsanlar internette spekülasyonlara kapılmayı seviyor, “noel rallisi” de bu kategoriye giriyor.

Byrne: O ne ki? Kripto dünyasında her gün noel.

Duygularınız neler? Daha önceden büyük düşüşler gördük tabii. Endişeli misiniz?

Draper: Hayır.

Jobanputra: Bekliyordum diyebilirim, spekülasyon yaratanlar uzun zamandır piyasayı kontrol ediyor. BTC’nin nasıl kullanılacağına dair belirsizlik sürüyor, bu konu açıklığa kavuştukça değerin temel öğelere göre değiştiğini göreceğiz.

Carter: 2014 yılında Bitcoin’in tamamen terk edileceğinden endişe duymuştum. Artık öyle bir endişem yok. Sadece hiç faydası olmayan token’ların endişe etmesi gerekiyor.

Pompliano: Eğer duygusal davranmayıp disiplinli olursanız volatiliteyi daha iyi karşılarsınız. Ayı sezonunda iyi pozisyon alan yatırımcılar uzun vadede daha iyi noktalara gelirler.

Byrne: Çoğu insan için bu düşüş çok kötü oldu ve büyük kayıp verdiler. Ben avukat olduğum için objektifliğimi kaybetmemek adına kripto paralara yatırım yapmıyorum. O yüzden iyiyim.

31 Aralık’ta Bitcoin fiyatı ne olur?

Draper: Tekrar söylüyorum, tek tahminim bir bitcoin’in 2022’de 250 bin dolara ulaşması.

Jobanputra: 6000 – 6500 dolar arasına geri döner.

Carter: En iyi tahminim bu fiyatta kalması. Uzun vadede halen yaygınlaşacağını ve fiyatının yükseleceğini düşünüyorum.

Pompliano: 6 bin doların altında.

Byrne: 4,325 dolar.

Kaynak: Breakermag

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI