reklamı kapat
  • BTC  :  18.744,04 ₺
  • ETH  :  490,67 ₺
  • BCH  :  552,34 ₺
  • XRP  :  1,67 ₺
  • NGC  :  0,62 ₺
  • BTC 18.744,04
  • ETH 490,67
  • BCH 552,34

Kodak’tan Fotoğrafçılara Kripto Para Bombası: KODAKCoin Geliyor

10 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

ABD’li teknoloji şirketi Kodak, kendi kripto parasını geliştireceğini duyurdu. Şirket bu doğrultuda Ocak ayı sonunda ICO kampanyası düzenlemeyi planlıyor.

Kodak’tan yapılan resmi açıklamada, çıkarılacak kripto paranın (KODAKCoin) fotoğrafçıların mülkiyet haklarını korumada kullanılacak şifreli, dijital bir defter olarak çalışacağı ifade edildi. Kodak, kripto para girişimi için WENN Digital isimli bir şirketle işbirliği yapacak.

Fotoğrafçılar çektiği fotoğrafları oluşturulacak blockchain’e kaydedebilecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar (telif) hakları için kripto para cinsinden ödeme alabilecek.

Yapılan açıklama, şirketin blockchain teknolojisine ilgi duyduğunu gösteren ilk somut gelişme olarak tarihe geçti. Kodal genel olarak fotoğrafçılıkla ilgili ürünleriyle tanınıyor. Geçtiğimiz senelerde iflasını açıklayan şirket, 2013’te tekrar piyasaya atılmış ve baskı ve dijital filmler alanında yoğunlaşmaya başlamıştı.

Kodak CEO’su Jeff Clarke, geliştirilecek kripto paraya dair olumlu konuştu. Mikrofon Kodak patronunda:

“Teknoloji sektöründe bunca yıldır ‘blockchain’ ve ‘kripto para’ kavramlarının dillere pelesenk olduğunu biliyoruz. Fotoğrafçılar uzun yıllardır fotoğraflarının ne şekilde kullanılacağına bizzat kendileri karar vermek istiyor ve bu uğurda çetin bir mücadele veriyor. Sanki hiç çözüme kavuşmayacakmış gibi görünen bu sorunu çözmede bu iki kavram, bundan böyle hayati öneme sahip olacaktır.”

Kodak’ın ICO’yla birlikte ne kadar yatırım toplamayı amaçladığı henüz belli değil. Ancak tarih belli: 31 Ocak. Bunun yanı sıra ICO’nun ABD ve Kanada da dahil olmak üzere tüm dünyadan akredite yatırımcılara açık olacağı vurgulandı. Bilindiği üzere SEC düzenlemeleri sebebiyle ABD vatandaşları ICO’ların çoğuna katılamıyor.

Bu açıklamayla birlikte yatırımcılar Kodak’a akın etmeye başladı. Google verilerine göre Kodak hisseleri dün %37’lik bir yükselişle 3.1 dolardan 5.5 dolara yükseldi.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER