reklamı kapat
  • BTC  :  34.637,64 ₺
  • ETH  :  2.101,09 ₺
  • BCH  :  4.013,35 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • NGC  :  2,89 ₺
  • BTC 34.637,64
  • ETH 2.101,09
  • BCH 4.013,35

ZenCash ve IOHK ARGE İçin Ortaklık Sağladı

10 Ocak 2018
  • Coin TürkCoin Türk
ZenCash; Charles Hoskinson ile Jeremy Wood tarafından kurulan, eşten eşe yenilikleri kullanarak bankasız insanlara finansal hizmetler sunmayı amaçlayan lider araştırma ve geliştirme şirketi Input Output Hong Kong (IOHK) ile ortaklık sağladı. Charles Hoskinson’un kripto para Cardano’nun (ADA) da kurucu ortağı olduğu biliniyor.

ZenCash ve IOHK ortaklığı, protokol seviyesinde merkezsiz bir hazine modeli oluşturmaya ve ZenCash ölçeklerini güvence altına almak için bir ölçeklendirme çalışması yürütmeye yönelik bir dizi heyecan verici araştırma ve geliştirme projesinin başlatılmasına neden oldu.

Bu araştırma projeleri; bir kriptograf, bilgi teknolojileri araştırmacısı ve eğitimcisi olan Dr. Roman Oliynykov tarafından yönetilecek. Dr. Oliynykov’un ekibi prototipleri transfer edecek ve ZenCash mühendislik ekibine iki önemli projenin uygulanması için yardımcı olan yazılım mühendisliği firması InfoPulse’a rehberlik hizmeti sunacak. InfoPulse’sun doğrudan ZenCash ile sözleşmesi bulunuyor. ZenCash’in ürün uygulama tarihi ise henüz net değil.

IOHK araştırma projesinin ilk ayağında, IOHK’nın referans hazine modeli “Ethereum’un Klasik Hazine Sistemi İçin Bir Teklif”in özel versiyonunu, etkili bir merkezsiz kaynak atama ve topluluğun tercihlerini yönetimde benimseme amaçları doğrultusunda uygulamak yer alıyor. Bu uygulama ZenCash White Paper’ında belirtilen vizyon ile ve Zen’in merkeziyetsizlik vizyonu ile paralellik gösteriyor.

IOHK araştırma projesinin ikinci ayağında ise; ZenCash blockchain’ine, blockchaindeki ve kripto paralardaki başlıca sorunlardan birisi olan ölçeklendirme sorununa hitap edecek, çekirdek protokol yükseltmesini uygulamak bulunuyor. ZenCash hâlihazırda gerektiği şekilde ölçeklendirilmiş olmasına rağmen ZenCash ekibinin vizyonu, kripto para ve blockchain sektörünü ileri götürmektir. Bu doğrultuda değerlendirilen çözümlerden bir tanesi de Spectre adı verilen ve DAGlabs tarafından geliştirilen bir protokoldür. Spectre; blockchain kullanan ve sınırsız ölçeklenebilirlik ve anlık işlemler sunan “Directed Acylic Graph”a gelecek nesil bir alternatif olarak oluşturuldu. Gelecek nesillere hitap eden bir ölçeklendirme çözümü, ZenCash’in kullanılabilirlik hedefi ile örtüşüyor. Bu büyük protokol yükseltmesi; yüksek hacim, ağ boyunca yapılan hızlı işlemler ve köklü bir kullanılabilirlik imkanlarını destekliyor. IOHK bu yılın ilk yarısı sonlanana kadar ZenCash için çoklu protokol seçeneklerini değerlendirecek ve özellikler üzerine tavsiyelerde bulunacak.

ZenCash gelişimin eşiğinde bulunuyor ve çok yakında güvenli nodelarını piyasaya sürüyor. Güvenli nodelar; dünyanın en merkeziyetsiz ve dayanıklı kripto para mimarisini ve sansürsüz platformunu oluşturmak amacındaki ZenCash için önemli bir ölçüt olarak faaliyet gösteriyor. Nodelar, ZenCash blockchain’inin işlem süreçlerinin tam kopyasını çalıştırıyor ve kullanıcıların kimliğini doğrulayan, şifrelenmiş iletişimin kullanımına izin veren geçerli bir SSL/TLS sertifikası içeriyor.

Zen ağında güvenli nodeları çalıştıracak node operatörleri %3.5 madencilik ödülü alacaklar. Operatörler; en az 42 ZEN ile ilgilenmeliler, yani geçerli bir TLS setifikası oluşturup yönetmeliler, yeterli işlem kapasitesine ve DDoS saldırılarına karşı koruyacak hafıza özelliklerine sahip olmalılar, ZenCash blockchaini’nin tam kopyasını sürdürmeliler ve günün %92’sinde node’u yönetmeliler. Bu standartlar, güvenli nodelar entegre edilirken ağdaki güvenilirliği ve uzun vadeli sürdürülebilirliği garanti altına alacak.

ZenCash uzun vadeli bir büyüme için kendisini fonlama modeline sahip olan halka açık, gizli ya da imzasız bir merkeziyetsiz platformdur. ZenCash blockchain’i işlem gerçekleştirmek, iletişim kurmak ve yayıncılık faaliyetleri için kullanılabilir.

ZenCash’in amacı; insanlar ve dünya çapındaki işletmeler için gizli işlemlere, mesajlara ve yayıncılığa her yerde ve her zaman  olanak sağlayacak, dayanıklı bir sistem üzerinde çalışan kullanılabilir özel bir kripto para meydana getirmektir.

ZenCash şu anda Bittrex, Cryptopia ve Coss.io platformlarında mevcut ve işlem görmeye hazır halde bulunuyor. Hazırlayıp ilan ettiği yol haritasında emin adımlarla ilerleyen ZenCash, gelişmiş gizli işlemleri ve mesajlaşma kabiliyetlerini uygulayacak cüzdanları da kullanıcılarına sunuyor.

ETİKETLER
loading...