Kıbrıs, Bir Altcoin’le İşbirliği Yapıyor

Kıbrıs, ekonomisini Blockchain'le güçlendirmek adına bir altcoin projesiyle ve ABD'li bir Blockchain startup'ıyla anlaşma imzaladı.
14:00
27 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur merkezli Blockchain platformu VeChain Foundation, ABD’li Blockchain startup’ı CREAM ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ulusal yatırım partneri Invest Cyprus, 26 Ekim tarihli basın açıklamasına göre mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşmanın odak noktası, Blockchain teknolojileri ve Blockchain temelli kullanım senaryoları için bir sistemin geliştirilmesi.

Anlaşma kapsamında taraflar ulusal düzeyde yatırım stratejileri üzerinde çalışacak. Blockchain’le güçlendirilmiş ekonomiler ve özellikle finansal hizmetler konusunda Blockchain teknolojisinin teşvik edilmesi bu stratejiler arasında yer alıyor. Ayrıca Kıbrıs’taki ekonomik gelişimin hızlandırılması amaçlanıyor. Önerilen reformların Kara Para Aklamayı Önleme (AML), Müşterini Tanı (KYC) gibi yasal süreçlere, AB yasalarına ve diğer düzenlemelere uyumluluk göstereceği belirtiliyor.

Belirtilen amaçlara ulaşmak için VeChain ve CREAM’in Kıbrıs’ta ortaklık kuracağı ve bu kapsamda Blockchain çözümlerinin geliştirileceği ve uygulanacağı bildirildi. Invest Cyprus başkanı Michalis P. Michael, altyapı bakımından Blockchain’i “hem dönüşümsel hem de mali olarak canlandırıcı” gördüklerini kaydetti ve ekledi:

Finansal teknolojinin, Blockchain sektörünün gelişimi için yatırım yapıyoruz ve Kıbrıs’taki ve bölgedeki ekonomik gelişimi ve yatırımları hızlandırmak için bu alanda öncü olmayı planlıyoruz.

Geçtiğimiz sene kasım ayında Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu CySEC, BARAC isimli Blockchain şirketiyle partnerlik yaparak elektronik ödeme sisteminde Blockchain’i entegre etmek istediğini duyurmuştu.

Blockchain tabanlı elektronik ödeme sisteminin hizmet vermeye başlamasıyla kullanıcıların daha hızlı işlemler, düşük işlem ücretleri ve ileri düzey şeffaflık gibi çeşlitli avantajlara sahip olacağı tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER