Belçika Dolandırıcılarla Mücadele Ediyor: 21 Şirket Kara Listeye Eklendi

Belçika finansal düzenleyicisi şüpheli bulduğu 21 kripto para şirketini kara listesine ekledi.
17:00
27 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Belçika finansal düzenleyicisi FSMA 21 internet sitesini kripto para dolandırıcılığı şüphesiyle kara listesine aldı.

FSMA kara listeyi resmi internet sitesi üzerinden yayımladı ve listesindeki internet sitesi sayısını 99’a çıkardı. Belçika hükümetinin daha önce yaptığı uyarıya rağmen risk içeren site sayısı artış gösterdi. Kara listeye alınan sitelerin birçoğunun Belçika hükümetine gerekli belgeleri sunmadığının altı çizildi. Kara listedeki finansal hizmet sağlayıcıları halen yatırımcı çekmeye devam ediyor.

FSMA kara listesinde aynı zamanda daha önce suça karışmış kişi ve kurumlar da bulunuyor. Bu kişilerin kendilerini finansal danışman olarak tanıttıkları belirtildi. Dolandırıcılar genellikle yatırımcıların borsalarda kaybettikleri paraları aracı ücreti karşılığında geri kazandıracakarını vadederek çalışıyor. Kurbanlar ödedikleri paranın karşılığında hiçbir şey elde edemiyorlar.

Diğer yandan FSMA’nın kara listeye aldığı şirketler FSMA’nın yetki alanının dışında kalıyor. Örneğin bir şirket Almanya sınırları içerisinde de olduğu için yasaklanamıyor. Bir başkası dünyanın her köşesinde faaliyet gösterdiği için sadece Belçika tarafından yasaklanması bir anlam ifade etmiyor. Yine de FSMA en azından risk hakkında yatırımcıları uyarmak adına girişimlerde bulunuyor.

Ek olarak FSMA kripto para dolandırıcılarının tipik özelliklerini açıkladı. Kurbanlarına genellikle cep telefonundan ulaşan dolandırıcılar küçük yatırımlar karşılığında büyük geri dönüşlerin olacağını vadediyor. Yatırımcılara paralarını istedikleri zaman çekebilecekleri söyleniyor ve yatırımlarının teminat altında olduğu belirtiliyor. Tabii ki verilen sözlerin hepsi asılsız çıkıyor ve şirketlerin verdikleri teklifler ne kadar büyükse dolandırıcı olma ihtimalleri o kadar artıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar