reklamı kapat

Kârlı ICO Vaadiyle Yatırımcılarından 4 Milyon Dolar Çalmıştı: FBI AriseBank’in CEO’sunu Tutukladı

Yatırımcılarını dolandıran ArisBank'in CEO'su Jared Rice Sr. tutuklandı.
10:00
30 Kasım 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto para platformu AriseBank’in CEO’su Jared Rice Sr, 4 milyon dolarlık dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle FBI tarafından tutuklandı.

Teksas Savcılık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, yüzlerce yatırımcıyı dolandırarak 4 milyon doları zimmetin geçiren 30 yaşındaki Jared Rice Sr üçüncü dereceden menkul kıymet dolandırıcılığından ve yine üçüncü dereceden bilişim suçundan yargılanıyor.

AriseBank’in dünyanın ilk merkezsiz bankacılık platformu olduğunu iddia eden Rice, yatırımcılarına FDIC tarafından sigortalanmış banka hesapları ve Visa logolu kredi kartları vaadetmişti. Ancak çok kısa bir süre içerisinde Rice’ın yatırımcılarına yalan söylediği ortaya çıktı. AriseBank’in Teksas’ta faaliyet gösterebilmesi için bankacılık lisansı bile bulunmuyordu. Bu yüzden ArisBank’in FDIC ve Visa ile ortaklık kurması imkansızdı.

Ayrıca bir de ICO düzenleyen Rice, yatırımcılarını kısa sürede 600 milyon dolar toplayacağına inandırdı. Rice ICO sürecinde topladığı paralarla kendi kişisel harcamalarını yaptı. Rice, 2017 yılının Haziran ayında kurduğu AriseBank’in reklamlarını çeşitli platformlarda yayınlamıştı. Rice’ın 120 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini belirten Teksas Savcılık Ofisi’nden Başsavcı Erin Nealy Cox şunları kaydetti:

Ofisim kripto para sektöründe hukukun üstünlüğü ilkesini uygulamaya kararlı. Teksas’ın kuzeyinde bu tarz dolandırıcılıklara müsade etmeyeceğiz.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu yılın ocak ayında kayıt dışı menkul kıymet sattıkları gerekçesiyle Rice’a ve ortağı Stanley Ford’a dava açmıştı. Aynı ay içerisinde Teksas Bankacılık Departmanı, AriseBank’e faaliyetlerini durdurmasını emretmişti. ICO’ların sık sık bu tarz dolandırıcılık vakalarıyla gündeme gelmesinin ardından SEC, ICO’ları mercek altına almıştı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.