X


ABD Yargısından ICO Kararı: SEC’e Sonunda Biri Dur Dedi

SEC Blockvest ICO'suna yaptırım getirme konusunda mahkeme engeline takıldı.
09:00
30 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ICO’lar konusundaki “menkul kıymet fetişizmi” bitmek bilmeyen SEC’e mahkemeden tokat gibi bir cevap geldi. SEC Blockvest ICO’sunun fonlarının dondurulması konusunda mahkemeye “ihtiyati tedbir” başvurusu yapmıştı. San Diego Bölge Savcısı Gonzalo Curiel SEC’in talebini reddetti.

Law.com’a göre bu olay SEC’in “kayıtsız menkul kıymet satışları”nın önüne geçme mücadelesinin ilk adımıydı. Ancak Curiel yeterince ikna olmadı, SEC’in “yatırımcıların Blockvest ICO’sundan gelir elde amaçlı satın alım yaptığı” konusunda yeteri kadar delil sunamadığına hükmetti ve Blockvest’in özel token satışının kayıtsız menkul kıymet satışı olduğu konusunda “tam keşif” kararı verdi.

Bu karar sektör için ne anlama geliyor?

Mahkemenin kararı, SEC’le EtherDelta kurucusu Zachary Coburn arasında yaşanan olayın ardından geldi. Söz konusu olayda Coburn mahkemeye gitmemek için suçunu kabul etmeden SEC’in kestiği yaklaşık 400 bin dolar cezayı ödemeyi kabul etmişti. EtherDelta merkezsiz bir borsa olsa da Coburn’ün kayıtsız menkul kıymet satışı yapmakla suçlanması tartışmaları beraberinde getirmişti.

Coburn’ün mahkemeye gitmeden uzlaşma yolunu seçmesi bu karardan sonra yeniden gündeme geldi. Zira mahkemenin kararı, SEC’in herhangi bir suçlamasında düşünüldüğünden daha fazla kanıt sunması gerektiğini gösteriyor.

Twitter’dan Jake Chervinsky olayla ilgili şu yorumu yaptı: “Dava sürüyor ve sonunda SEC kazanabilir. Ancak bu, SEC’in hakim, jüri veya cezalandırıcı olmadığının, yasa yapmadığının ve mahkemede yenilebileceğinin iyi bir hatırlatıcısı.” 

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER