X


JPMorgan’dan DeFi Açıklaması! En Popüler DeFi Tokenlar!

DeFi ekosistemi daha fazla büyür mü, riskleri neler?
22:50
12 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

JPMorgan’a göre DeFi hala yolun çok daha başında ve ciddi büyüme potansiyeli taşıyor. Son yapılan açıklamalar bankacılık devinin DeFi platformlarını takdir ettiğini gösteriyor. Merkezi borsalar yerine dünyanın birçok bölgesindeki yatırımcılar DeFi platformlarını kullanıyor. Elbette bunların başında Çin geliyor, ülkedeki yasaklar dYdX gibi DeFi projelerinin hızla büyümesine katkı sağladı.

JPMorgan ve DeFi

Bankacılık devi JPMorgan, son araştırma notunda merkezi olmayan finans sektörünün ciddi büyüme potansiyeli olduğunu söylüyor. Baş analist Nikolaos Panigirtzoglou, sektörün henüz yolun çok daha başında olduğunu söyledi.

DeFi‘nin hala erken aşamada olduğuna ve bu nedenle zaman içinde büyüme potansiyeline sahip olduğuna dair çok az şüphe var”.

Ancak Panigirtzoglou, DeFi’nin düzenleyici engelleri aşması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, sektörün büyümesinin etkileyici olmakla birlikte abartılı olma eğiliminde olduğunu söylüyor. DeFi Pulse‘a göre, çeşitli protokollerde kilitlenen değer miktarı, bir yıl önce yaklaşık 13 milyar dolardan 111 milyar dolara çıktı. Rapora göre Ethereum, DeFi pazarının %70’ini oluşturuyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, geçtiğimiz günlerde Bitcoin‘in yatırım yapılabilir tek varlık olduğunu savunmak için DeFi’nin karşılaştığı risklere dikkat çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komiseri Caroline Crenshaw, şeffaflıktan yoksun olduğunu iddia ettiği DeFi için sağlam bir düzenleyici çerçeve oluşturma gereğini vurguladı. Aynı zamanda SEC’in sektörün önde gelen markası Uniswap’ı araştırmaya başladığı biliniyor.

En Popüler DeFi Tokenlar

Pazarın toplam büyüklüğü 181 milyar doları aştı. Günlük işlem hacmi ise 15,6 milyar dolar olarak ölçülüyor. CoinMarketCap sistemlerinde listelenmiş 500’e yakın DeFi projesi var ve bunların bazıları oldukça popüler.

DeFi ekosisteminin en büyük 10 oyuncusunu aşağıda görüyorsunuz.

Takas işlemlerine olanak tanıyan projelerin başında UniSwap geliyor. Toplam 15,3 milyar dolar piyasa değeriyle markette 16’ncı sırada bulunuyor. PancakeSwap ise 4,3 milyar dolar piyasa değerine sahip ve yerel tokeni CAKE en değerli 50 kripto para arasında yer alıyor. Çinli yatırımcılar tarafından merkezi borsaları andırdığı için çok fazla tercih edilen dYdX ise 14,3 dolar fiyatıyla sıralamada geriledi. Şimdilik 806 milyon dolar piyasa değeriyle 123’üncü sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar