reklamı kapat

Japonya’dan Bitcoin ETF Açıklaması

Japonya’den gelen haberler piyasadaki ETF umutlarını bitirdi.
9 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Geçtiğimiz günlerde CoinTürk okurlarına Japonya’nın Bitcoin ETF’lerini (borsa yatırım fonu) onaylamayı düşündüğünü aktarmıştık. CoinTelegraph’ın bugünkü haberine göre, Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) bu söylentiyi yalanladı.

Söylentiyi haber yapan Bloomberg kimliği belirsiz bir kişiyi kaynak göstermişti. Çıkan haberlerin ardından Cointelegraph Japan düzenleyici kurumla iletişime geçti. FSA temsilcileri Bloomberg’in haberini şu açıklamayla yalanladı:

An itibariyle kripto varlıklara dayalı ETF’lerin onayı hususunda araştırmalar yapmıyoruz.

FSA açıklamasında Bloomberg’in kaynak gösterdiği konuyla ilgili kişiyi tanımadıklarını ekledi. Aralık 2018’de FSA’in kripto paraları “kripto varlıklar” şeklinde yeni bir yasal kategoriye koyacağı haberleri patlak vermişti. Hükümet, söylentilere göre kripto paraları bu şekilde sınıflandırarak “kripto paraların hükümet tarafından kanuni para olarak tanındığına inanan yatırımcıların artık kripto para satın almayacağını” umut etmeye başladı.

O sıralar bir FSA danışma paneli, bu tür bir kafa karışıklığının önüne geçmek adına “sanal para” teriminin değiştirilmesini talep eden bir rapor hazırladı. Dün çıkan haberlerde ise Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın kripto paralara yatırım yapmak isteyen kayıtsız şirketleri düzenlemeyi düşündüğü yazıldı. Söylentilere bakılırsa FSA bu hamleyle mevcut yasal sistemindeki bir gediği kapamaya çalışacak.

Japonya kripto para piyasası için elbette önemli bir ülke. Yukarıdaki tüm bilgiler ve söylentiler Japonya’nın aynı zamanda kripto paralar konusunda son derece aktif bir politika güttüğünü gösteriyor. Ancak Bitcoin ETF’lerinin Japonya’da onaylanması ABD’de onaylanmasından daha fazla ses getirir miydi, orası şüpheli. Zaten bu olasılık FSA’in yeni açıklamasıyla ortadan kalkmış gibi duruyor. Dolayısıyla gözler tekrar ABD’ye, SEC’e dönüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.