reklamı kapat

Bitcoin ETF’leri Beklenmedik Yerden Gelebilir!

Japonya finansal düzenleyicisinin Bitcoin ETF'leri onaylayabileceği konuşuluyor.
7 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bloomberg’in bugün yayımlanan haberine göre Japonya finansal düzenleyicisi FSA, Bitcoin ETF’lerini onaylayabilir.

Konu hakkında ilgili bir kişiden bilgi alan Bloomberg, FSA’in ETF’yi test ettiğini ve iç piyasalarda gelişim sağlanması için muhtemelen onaylayacağını belirtti. Eğer Japonya ETF’leri onaylarsa ABD’nin tam tersine bir hamlede bulunmuş olacak. ABD düzenleyicileri ETF’lerin riskli olabileceğini belirtmişti ve fiziksel Bitcoin vadeli işlemlerine izin verdi. FSA ise fiziksel vadeli işlemlere set çekti.

Dünya çapında ETF beklentileri oldukça değişken. Bazı kripto para savunucuları Bitcoin ETF’lerinin Bitcoin’in imajını ve popülaritesini yükselteceğine inanıyor. Sektörden bazı isimler ise spekülasyonların artacağını ve gerçek Bitcoin sahibi olmanın kötü etkileneceğini ifade ediyor.

ABD senatosunun ETF’ler hakkındaki duruşunu değerlendiren Avukat Jake Chervinsky yasa yapıcıların fikirlerini kısa vadede değiştirmelerinin mümkün olmadığını öne sürdü. Bildiğiniz gibi ABD hükümeti durdurmaya gitti ve zorunlu olmayan bütün federal işleri askıya aldı. Bu yüzden bazı söylentiler ortaya çıktı ve SEC’in ETF’leri otomatik onaylayabileceği konuşuldu. Fakat Chervinsky gerçekte bunun olmayacağını ve SEC’in karar vermek için yeterli çalışanı olduğunu dile getirdi. SEC isterse bir sayfalık ret yazısı yayımlayıp detayları sonra verebilirmiş.

Kripto para dünyasının bir kulağı ETF’lerdeyken diğeri Bakkt platformunda. Bakkt platformunun 24 Ocak ya da onay gecikirse 30 Ocak’ta başlatılacağı duyuruldu. ETF’ler gerçek Bitcoin’ler çalışmadığı için spekülasyonları artırabilir. Bu açıdan Bakkt’ın girişimi piyasanın beklediği boğaların asıl nedeni olabilir. Bakkt kurumsal yatırımcıların kripto para dünyasına açılan kapısı haline gelebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.