J.P. Morgan’ın Tepesinden Önemli Açıklama: Bir Düzinesi Hariç Hepsi Boş!

Dünyanın en büyük bankacılık şirketlerinden birisi olan J.P. Morgan'ın CEO'su Umar Farooq yaptığı açıklamalarla kripto piyasasını topa tuttu.
02:30
30 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Onyx ve J.P. Morgan CEO’su ve finansal kurum ödemeleri küresel başkanı Umar Farooq, birkaç düzine token dışında kripto paraların çoğunun hala önemsiz olduğuna inanıyor.

Singapur’un Green Shoots Series 2022 Para Otoritesinde açıklama yapan Farooq, düzenlemenin hala hazır olmamasına rağmen tokenlerin, çok fazla kullanım durumu olmadığını belirterek, diğer her şeyin (kriptolar), bahsedildiği gibi kaybolacağını bildiğimiz bir şeyden farksız olmadığını belirtti.  Bu yüzden aklında, bazı kripto paraların kullanım alanlarının tam olarak oturmadığını da sözlerine ekledi.

Düzen Her Zaman Bir Adım Önde

J.P Morgan öncülüğündeki blok zinciri platformunun lideri olarak Farooq, kripto sektöründe özel seçeneklerin her zaman var olacağını, ancak büyük değere sahip “ciddi işlemler” söz konusu olduğunda kullanıcıların düzenlenmiş finansal kurumlara yöneleceğini de belirtti. Hükümetin, düzenleyicilerin ve tüm finansal altyapının bu kurumların arkasında olduğunun bilindiğini vurguladı.

Yöneticinin yorumları, MAS’ın genel müdürü Ravi Menon’nun kriptoyu düzenlemeye yönelik yeni duyurusunun ardından, ajansın kripto spekülasyonlarını engelleyeceğini ancak kripto inovasyonunu da engellemeyeceğini belirtti.

Farooq, gelişen düzenleyici alanda finansal kurumları yeni teknolojinin benimsenmesi konusunda yavaşlatan şeyler hakkında ise, önemli düzenleyici kurallar olduğunu, ancak finansal istikrar için daha yüksek seviyeli kuralların ise zorunluluk olduğunu açıkladı.

Son zamanlarda, Singapur Para Otoritesinin (MAS) tüketicileri korumak için daha katı kurallar düşündüğü bildirildi. Yeni kurallara göre, düzenleyici, müşteri uygunluk testlerini uygulayabilir ve kripto perakende yatırımcıları için kaldıraç ve kredi olanaklarının kullanımını sınırlayabilir.

Faroog şu açıklamayı yaptı:

Düzenleyici rejimimiz göz önüne alındığında açıkçası durumun biraz daha karmaşık olduğunu düşünüyorum ve bu, endüstride yeni gelişen teknolojiye karşı bizi güvenli kılan şey. Muhtemelen bu durum bizi biraz da yavaşlatıyor.

Endüstri Daha Yeterince Olgun Değil

Onyx başkanı ayrıca kripto endüstrisinin olgunlaşmadığı ve mevcut web3 altyapısında kullanılan kripto paraların çoğunun spekülatif amaçlar için olduğu görüşünde.

Faroog açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

Yönetmelik kalktı. Bence bu yüzden finans endüstrisinin genel olarak biraz yavaş geliştiğini ve mevcut sisteme yetiştiğini görüyorsunuz. Yetiştiğinde ise kim yetişirse yetişsin, bunu yakalayan büyük kurumlar mutlak kazananlar olacak.

Bununla birlikte Farooq, JP Morgan’ın dijital varlık bölümünün, blok zinciri uygulamasını mümkün kılan altyapıyı oluşturmaya çok yoğun yatırım yaparken, blok zinciri teknolojisini uygulamaya çok fazla yatırım yapmadığını da kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar