reklamı kapat

J.P. Morgan Chase Mahkemelik Oldu

13 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Küresel çapta finansal hizmet sağlayan kurumlara öncülük eden banka J.P. Morgan Chase kripto para kullanıcıları tarafından dava edildi. Davacı taraf bankanın kullanıcılarına beyan etmeden çeşitli kripto para satın alma işlemlerinden ücret aldığını iddia etti. İddiaya göre banka kredi kartlarıyla kripto para satın alan müşterilerinin işlemlerini “nakit avans işlemi” olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz salı gününde Manhattan federal mahkemesinde bu durumdan etkilenen tüm vatandaşlar adına açılan davada ilgili banka müşterilerinden afaki ücretler almakla suçlandı. “Nakit avans” işlemlerinden alınanlara benzeyen ekstra ücretleri kripto para satın alan müşterilerinden kesen banka şikayet eden kullanıcılarının geri ödeme  taleplerini de reddetti.

Brady Tucker isimli davacı bankanın kendisinden 143.30 dolar ücret aldığını ve geçtiğimiz ocak ve şubat aylarında gerçekleştirdiği kripto para işlemleri için ise 20.61 dolar faiz harcı tahsil ettiği iddiasında bulundu. Tucker sözü geçen ücretleri bankanın müşteri hizmetleri hattı aracılığıyla konuşmayı teklif ettiğinde ise banka tarafından defaatle reddedildi.

ABD’nin en büyük bankalarından birisi olma özelliğini taşıyan J.P. Morgan Chase davada iddia edilene göre Birleşik Devletler Kredi Verme Kanunu’nu ihlat etti. Bu kanuna göre poliçede yapılan değişikliklerin yazılı olarak kullanıcılara belirtilmesi gerekiyor. Mahkemeye sunulan şikayet mektubuna göre ilgili bankadan “Tucker ve diğer vatandaşların mali hasarlarının karşılanması, taraflara toplam 1 milyon dolar değerinde kanuni tazminat ödenmesi ve tüm dava masraflarını karşılanması” talep ediliyor.

Bilindiği üzere J.P. Morgan Chase müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para satın almalarını yasaklayan bankalar kervanına geçtiğimiz şubat ayında katılmıştı. Banka daha sonra finansal kuruluşların “kripto paralarınkine benzer teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilen ödeme işlemlerinin ve diğer hizmetlerin doğurduğu risklerle” karşı karşıya olduğunu ifade eden bir açıklama yayınlamıştı.

Öte yandan bankanın yetkilileri sözü geçen iddialara yanıt vermeyi reddettiler. Yetkililer buna gerekçe olarak ise debit kartlarını kullanarak kripto para satın alabilme yetisine sahip olan müşterilerini gösterdiler.

Kanıt Linki

http://proof.link/rerRKx0jM

Hash Değeri

f32016cf54213ebd4894b57e8762d6465bbb28bbd60f5861bd59cfacabd67d02

Transaction ID

49364ac5423c890212644a98c6a81902046648e3de5125dc2de43ac62a9d4cda

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.