X


IRS, Bitstmap’tan Bilgi Talep Edebilecek

Son karara istinaden IRS Bitstamp’ten bilgi talep etmeye devam edebilecek...
15:00
29 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD federal hakimi, IRS‘nin Bitstamp kripto para borasından kullanıcıların varlıkları hakkında bilgi talep etmesine izin verdi. Ancak kuruma talep edilen bildi sayısını azaltması da emredildi.

Bilgi Talepleri

IRS’in kripto para birimi endüstrisi hakkında aldığı kararlar günden güne artmaya devam ediyor. Bu da bazı kripto para kullanıcılarını doğal olarak etkiliyor. Örneğin, Washingtonlu bir vatandaş, Washington County Bölge Mahkemesine bir istekte bulundu ve IRS’in Bitstamp borsasının kullanıcıları hakkında bilgi almasını durduracak bir mahkeme emri çıkarmasını istedi. Ancak mahkeme bu talebi reddetti ve İç Gelir Servisi’nin (IRS) veri depolamaya devam etmesine izin verdi. Ancak talep sayısını azaltmasını istedi. Söz konusu mahkeme kararını isteyen ve Washington’da yaşayan William Zietzke bu talebiyle ilgili olarak mahkemeye iki argüman sundu.

İlk argüman kripto kullanıcılarının da finansal bütünlük için anayasal bir hakka sahip olmasıydı. İkincisi argüman ise kullanıcıların borsalara, IRS gibi üçüncü taraflarla bilgi paylaşmayacakları konusunda güvenmesiydi.

Zietzke ve IRS

Yeni bilgilere göre Zeitzke, ajansın kripto borsasının işlemlerini ve diğer verilerini kontrol etme çabaları nedeniyle IRS’in Bitstamp’tan bilgi elde etmeye çalışmasını durdurmasını istedi. İddialara göre 2016 yılında Zietzke 104.482 dolarlık bir sermaye kazancı beyanında bulunduğu bildirdi. Ancak daha sonra, bildirilen kripto işlemlerinden ikisinin 2016 yılında gerçekleşmediği fark edildi. Tespitlere göre 2016’dan itibaren gerçek sermaye kazancı sadece 410 dolardı.

Bunun ardından Zietzke ödediği vergilerin iade edilmesini istedi ve bu da vergi kurumunun Bitstamp’tan bilgi istemesine neden oldu.

Bunların yanında IRS Ağustos ayında kripto para kullanıcılarını daha önce olduğu gibi bir kez daha uyardı. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar