X


IOTA Tangle Hakkında Yeni Bir Açıklama Yaptı

IOTA'nın altyapısını oluşturan Tangle Blockchain'i gelişmeye devam ediyor.
07:00
18 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

IOTA’nın resmi blog’unda IOTA’nın kendine has Blockchain’i Tangle hakkında bir yazı yayımlandı. Tangle ve kripto parası IOTA, Blockchain ve Bitcoin hakimiyetine en büyük tehditlerden biri. Yayımlanan yazı Tangle’ın diğer Blockchain’lerle hangi noktalarda ayrıldığını ve kullandığı özel sistemlerle neler başarabileceğini anlatıyor.

Yazıyı hazırlayan Darcy Camargo Tangle’ı incelemenin oldukça zor olduğunu öne sürüyor çünkü Tangle rastgele yürüyebilen alpha adında bir yapıya sahip. Camargo bu yapıyı inceleyerek yazısına devam ediyor.

Olasılık teorilerinde adı geçen “yinelge” ve “geçicilik” terimleri Tangle’ın rastgele bir yapıda olmasını sağlayan iki özelliği. Tangle ağında onaylanmamış işlemlere “tip” adı veriliyor. Ağın yürümesi için onaylanan işlemlere gerek duyulduğundan tip’ler aslında istenmeyen olgular, ancak her işlem kendinden önceki 2 işlemi onayladığı için onaylanmamış işlemlerin var olması gerekiyor. Tangle sistemi sürekli tip üretip bunları geçici hale getiriyor ve böylece hiçbir tip kalıcı olmuyor. Dolayısıyla onaylanmamış işlem sayısı zamanla artmıyor.

Teoride yukarıda anlatıldığı gibi olsa da pratikte nasıl çalıştığını test etmek adına Bartsz Kusmierz tarafından oluşturulan simülasyon Tangle’a uygulandığında tip’lerin zamanla çok ufak miktarda olsa da arttığı gözlemleniyor, ancak bu Tangle için büyük bir sorun oluşturacak seviyede değil.

Tangle’da kullanılan rastgele alpha yürüyüşlü sistem, herhangi bir işlemin büyük çoğunlukta onaylayıcısı bulunuyorsa o işlemin geri planda kalmamasını ve hatta daha hızlı onaylanmasını sağlıyor. Bu da ağırlığı yüksek olan işlemlerin diğerlerine göre daha avantajlı olduğu ve geride kalmayacağı anlamına geliyor.

Sürdürülebilir Blockchain

Tangle’ın yaratılmasının temel amaçlarından biri de sürdürülebilir Blockchain ihtiyacının karşılanması. Bu yüzden geçici işlemler dolayısıyla bazı tip’ler geride kalırsa tekrar ağa eklenebiliyor. Bu işlem oldukça hızlı yapılabiliyor çünkü Tangle ağı bu talebi karşılayabilecek güçte. Ayrıca alpha sisteminin daha güvenli bir Tangle oluşturulabilmesi için geliştirilmesi gerekiyor.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER