Ethereum Nedir?

Özet

  • Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir.
01:15
1 Temmuz 2020
Okuma Süresi: 6 Dakika

ilk yayın tarihi: 03 Mayıs 2014

Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto Para İşletim Sistemidir. Kripto para ekosisteminin getirdiği yenilikler içerisinde belki de en ilgi çeken, en çok merak edilen ve birçok insan için en karmaşık olan Ethereum’u (ETH) sizler için bu yazıda inceliyoruz. Bu yazıyı CoinTürk olarak ilk kez 03 Mayıs 2014 tarihinde yayınladığımızı, ve belirli aralıklarla güncellediğimizi, ayrıca Ethereum ile ilgili ilk yazılardan biri olduğunu vurgulayalım.

Ethereum Nedir?

İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan ve kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşan Ethereum dışarıdan bakıldığında bir “altcoin” gibi görünse de aslında diğer altcoinlere nazaran çok daha fazla yenilik içerin bir sistem. Bitcoin’in Blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “merkezi olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir Blockchain üzerinden kabul edilmiş akıllı kontratlar kullanarak binlerce altcoin veya token yaratmak mümkün. Günümüzde binlerce farklı şirket ve girişim Ethereum üzerinden kendi kripto paralarını yarattı ve token olarak kullanıma sundu. Çoğu insan ise artık Ethereum’u şu şekilde tanımlıyor:  “Bitcoin Vol 2”

ethereumEthereum Nedir Ne İşe Yarar?

Eko sistemde uzun süre tartışılan ve dönem dönem tepkilere sebep olan bir konu da Ethereum‘un Bitcoin’e alternatif, hatta O’nu tahtından edecek bir kripto para sistemi olup olmadığı sorusuydu. Ancak Ethereum ekibi tarafından yapılan açıklama bu soruyu net bir şekilde açıklığa kavuşturdu. Buterin tarafından yapılan çeşitli açıklamaların özeti şöyle;

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak. “

Buradan da net bir şekilde anlaşıldığı gibi, Ethereum’un Bitcoin’in tahtında gözü yok. Zaten Ethereum ekibini incelediğimizde tamamının Bitcoin’in ilk evresinden bu yana Bitcoin topluluğu içerisinde yer alan geliştirici beyinler olduğunu görüyoruz.

Ethereum Hangi Ülkenin?

Ethereum’un bir kurucusu olsa da, herhangi bir yerin parası değildir ve bir ülkeye bağlı değildir. Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, aynı zamanda hepimizin yakından takip ettiği Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biri. Çok iyi bir programcı olan Buterin, 2011 yılında tanıştığı Bitcoin dünyası nedeniyle üniversiteyi bırakıp tüm dünyada bitcoin topluluklarının buluşmalarına katılarak bu işin kemik kadrosunda yer almaya başlamış bir idealist.

Vitalik Buterin Kimdir?

ethereum teamVitalik Buterin Ethereum’un kurucusudur. Bitcoin’in ilk yıllarından çekirdek ekipte yer almış ve Bitcoin Magazin platformunu kurmuştur. Halen Ethereum ekibine liderlik etmektedir. Ethereum’u ilk konuşulmaya başladığı günlerden bu yana takip edenlerin hatırlayacağı gibi proje sadece 4 kişi ile başlamıştı: Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Anthony DiIorio, Gavin Wood.

Ethereum Madenciliği 2020

Ethereum, algoritması gereği, scrypt madenciliği ile Asic cihazlara karşı dirençli bir yapıya sahip. Bu sayede şu anda her bireysel bilgisayar (ekran kartları) ile madencilik yapılabiliyor ve sistem ağı çok daha geniş kitleler tarafından beslenebiliyor. Fakat 2020 yılanı geldiğimiz bu dönemde Ethereum madencilik sisteminde değişikliğe gidecek. Ekran kartlarıyla, yani işlemci güçleriyle proof of work olarak yapılan madencilik artık tarih olacak ve yerine proof of stake, yani ellinde ETH tutanlar stake ederek (bakiye tutarak) işlemleri onaylayacağı bir sisteme geçilecek. Tam tarih belli olmamasına rağmen yakında cüzdanlarında ETH tutan herkes aslında bir nevi madencilik yapacak ve onay alan her bloktan payına düşen ETH miktarını alabilecek.

Ethereum 2020 Tahmini

Ethereum’da madencilik sisteminin değişmesi bir çok farklı senaryoyu gündemimize almamızı sağlıyor. Çünkü yıllardır işlemci gücüyle üretilen ETH, artık cüzdanlarında ETH tutanlar tarafından üretilecek. Bu da cüzdanınızda ne kadar ETH tutarsanız o kadar çok pay alacağınız anlamına geliyor.

Bu sistemi ilk uygulayan tabi ki Ethereum değil. Geçmişteki proof of stake konseptiyle çalışan diğer kripto paralara bakıldığında bu kripto paraların performans olarak iyi bir sınav verdiği söylenebilir. Bu nedenle son zamanlarda ethereum dolar fiyatında gözle görülür istikrarlı bir yükseliş var.

Ethereum Yorum 2020

Ethereum fiyatı madencilik algoritmasının değişeceğinin duyulmasından bu yana uzun bir süredir hacimli seyrediyor. Günlük işlem hacimleri 2020 yılında eskisinden çok daha yüksek seviyeleri test ediyor. Ethereum dolar fiyatı da buna paralel olarak 200 doların üzerinde kaldı. Ethereum proof of stake algoritmasına geçiş büyük olaslıkla ETH fiyatını daha da yüksek seviyelere çıkarabilir şeklinde yorumlarda bulunan çok sayıda uzman var. Ayrıca Ethereum fiyatının Bitcoin fiyatından son aylarda olumlu ayrıştığını da belirtmek gerekir. Özetle Ethereum Yükselir mi 2020 şeklindeki sorulara net cevap vermek zor olsa da, yeni bir yükseliş dalgasında Ethereum dolar fiyatının çok daha yüksek seviyelere çıkacağı düşünülebilir.

Ethereum İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Ethereum’un ilk piyasaya sürüldüğü an 2000 ETH 1 BTC karşılığında satışa çıkmıştı, 2014 yıllında gerçekleşen Ethereum’un ICO’sunda BTC o dönemler 600 dolar civarlarındaydı. Yani özetle Ethereum ilk çıktığında; 1 ETH 0.30 dolardan satıldı.

Ethereum Dolar

Yazının hazırlandığı tarih itibariyle 1 Ethereum yani 1 ETH 246 dolardan işlem görüyor. 30 milyar dolarlık piyasa değeriyle Ethereum Bitcoin’den sonra ikinci en değerli para konumunda yer alıyor. Aşağıdaki Ethereum fiyat grafiği incelendiğinde 2018 yılı başlarında 1200 doların üzerinde bir fiyatla ETH rekor kırmıştı. Bugün eski günlerin çok uzağında olsa da, ETH’nin yeni madencilik dönemiyle birlikte eskiye benzer performanslar görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Ethereum TL

Ethereum TL fiyat grafiğine bakıldığında 1700 TL’lik bir fiyat görmekteyiz. Başka bir ifadeyle 1 ETH yaklaşık 1700 TL’dir. Ethereum 2020 yılına yaptığı güncellemelerle çok hızlı bir başlangıç yapmıştı. Fakat güncellemelerin çok uzun sürmesi ve bir türlü tamamlanamaması bazı yatırımcıları ETH’den uzaklaştırsa da, çok sayıda kişi halen ETH’nin 1000 dolar bandını aşabileceği tahminlerinde bulunuyor.

Ethereum Adresi Nedir?

Ethereum adresi 0x ile başlayan alfanümerik bir dizidir. Genellikle 40 civarı karakter barındırır. Cüzdanınıza ETH yatırmak veya çekmek için ETH adresleri kullanılır, örnek vermek gerekirse bir banka hesabınıza ait IBAN numarası kullanmaya benzemektedir. Örnek bir Ethereum adresi: 0x8de3a31e2a90663fea4e8697f1070882dbeff

Ethereum Satın Al

Ethereum satın almak için işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’i kullanabilirsiniz. Binance platformuna bu linki kullanarak hızlıca üye olabilir ve Türk lirası dahil olmak için çeşitli kripto para ve geleneksel para birimlerinde işlemlere kolaya başlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

  • Mert
    5 sene önce

    Elinize sağlık gayet güzel bir makale olmuş. Ben de bu siteden öğrenmiştim fakat sizin yazdığınız makale daha açıklayıcı olmuş. Bu arada yatırım yapmak için nasıl bir yol izlemeliyiz şuan? Onunla ilgili makalelerinizi bekliyorum 🙂

    824