X


IMF’in Bu Çağrısı Bitcoin’de Artış Sinyallerinin Artmasını Sağladı!

Uluslararası Para Fonu’nun yeni finansal sistem çağrısı BTC’ye yarayacak.
09:25
19 Ekim 2020

Bitcoin aslında her açıdan yeni bir varlık. Ancak yatırımcılar ve analistler Bitcoin’in ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu açıklamak için tarihsel olaylardan yardım alıyor gibi görünüyor. Bitcoin’i (BTC) anlatmak için başvurulan tarihsel olaylarda biri de; dünyanın en yüksek para birimlerini dolara sabitleyen ve daha sonra doları da altın rezervlerine sabitlemeyi kabul eden Bretton Woods standardı olarak karşımıza çıkıyor.

Son zamanlarda ise Uluslararası Para Fonu (IMF) “yeni bir Bretton Woods anı” çağrısında bulundu.

Bretton Woods Çağrısı

IMF’nin yeni genel müdürü Kristalina Georgieva bir konuşmasında, salgın sebebiyle artık dünyanın yeni bir finansal sisteme ihtiyaç duyduğunun anlaşılmış olduğunu dile getirdi. Georgieva konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bugün yeni bir Bretton Woods anı ile karşı karşıyayız. Şimdiden bir milyondan fazla cana mal olmuş bir salgın var. Salgın, dünya ekonomisini bu yıl %4,4 küçültecek ve gelecek yıla kadar tahmini 11 trilyon dolarlık üretimi azaltacak bir ekonomik felaket.” ifadelerini kullandı. Bu durum IMF müdürüne göre, on yıllardır görülmemiş bir çaresizlik yaratıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar Georgieva’nın açıklamaları bu konuda net olmasa ve ne gibi bir yeni finansal sistem istendiği açık olmasa da kripto para dünyasından önemli bir isim tahminlerini paylaştı.

Kriptoların İşine Yarar Mı?

Real Vision CEO’su ve eski bir hedge fon yöneticisi Raoul Pal’a göre bu açıklamalar daha fazla mali teşvikin geleceğini gösteriyor. Pal aslında açıklamasında kullandığı ifadelerle konuya gayet net bir şekilde ışık tutmuş:

Bretton Woods’tan bahsetmişken bu IMF açıklaması, büyük bir değişikliğin geleceğini ima ediyor, ancak parasal mekanizmalar yoluyla çok daha fazla mali teşvik sağlamanın dışında gerçek bir netlikten yoksun. Geleneksel para birimlerinin küresel olarak değeri, sert varlıklara göre daha az olacak. Bu sayede Altın ve özellikle Bitcoin, daha düşük değere sahip sistemi atlatmanın bir yolu olacak.

Bu açıklamaların ardından Bitcoin, bir çıkış yolu olarak veya enflasyon risklerine karşı bir önlem olarak yükselebilir. Pal, Bitcoin ve kripto para birimlerinin alternatif varlıklar olduğu için lider kripto para biriminin 100.000 dolara ulaşabileceğini düşünüyor. Pal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda kurumsal yatırımların da önümüzdeki günlerde artacağını ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar