reklamı kapat

İddia: “Bitcoin Hiçbir Yenilik Getirmedi”

Altın savunucusu, Bitcoin’in bir para birimi olduğunu kabul etti. Ancak hiçbir yenilik getirmediğini ifade etti.
10:39
20 Haziran 2020

Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, kripto para ekosisteminde bir Bitcoin düşmanı ve altın savunucusu olarak tanınıyor. Ancak Schiff son açıklamaları bu sefer topluluğu şaşırtacak gibi görünüyor. Yine de Schiff altını savunmaktan da vazgeçmiyor. Schiff Twitter üzerinden yaptığı son açıklamada, Amerika merkez bankası konumundaki Federal Rezerv’i (FED), Bitcoin’i bir para birimi olarak nitelendirme konusunda desteklediğini ifade etti.

Bitcoin: Para Birimi

Schiff konuyla ilgili açıklamalarında, “FED, Bitcoin’i haklı çıkarıyor. Gerçek değeri olan altının aksine, Bitcoin para birimi olarak kategorize ediliyor. FED Bitcoin’de yeni bir şey görmüyor. Hem geleneksele hem de kripto paralara olan güven kaybolduğundan, yatırımcılar altına dönecektir.” ifadelerini kullanıyor.

Bu açıklamalara bakıldığında FED’in politikalarını genellikle acımasız bir şekilde eleştiren Schiff, her ne kadar Bitcoin’in para birimi olarak nitelendirilmesi gerektiğini ifade etse de BTC’nin yeni bir şey vaad etmediğini düşünüyor. Schiff’e göre, hem geleneksel varlıklara hem de kripto paralara olan güven kaybolduğunda yatırımcıların altına geri dönecekleri kesin.

“Bitcoin Yenilik Getirmedi”

Schiff’in yanı sıra New York Federal Reserve ekonomistleri Michael Lee ve Antoine Martin de Bitcoin’in herhangi bir yenilik getirmediğini düşünüyor. Ekonomistlerin ortaklaşa yazdığı bir blog gönderisine göre, Bitcoin yeni bir varlık sınıfını temsil etmiyor. Bunun yerine ekonomistler Bitcoin’in bir başka geleneksel para birimi gibi hareket ettiğini iddia ediyor.

Öte yandan Fed’in sunduğu tanıma göre, Bitcoin eski Rai taşlarıyla eşdeğerde bir varlık. Çünkü bu varlıkların her ikisi de “özünde değersiz nesneler” olarak nitelendiriliyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in tek yeniliği, transfer mekanizmasından oluşuyor. Ancak iddialara göre bu yenilik stablecoin’ler ve hatta CryptoKitties için de geçerli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.