X

Hukuk Profesöründen Ripple (XRP) Açıklaması: Dava Sonucu Ne Olacak?

Ünlü profesörden XRP yorumu!
20:48
27 Aralık 2020

Ripple’a karşı açılan menkul kıymet davası, XRP yatırımcılarının elini kolunu bağlamış durumda. Ripple’ın 2013 yılından beri düzenli aralıklarla menkul kıymet yani XRP satışı yaptığın suçlaması, geçtiğimiz hafta mahkemeye taşındı. Blockchain devinin karşısında ise dünyanın en prestijli regülatörlerinden SEC’nin olması, durumu zorlaştırıyor.

Ripple ve XRP Kıskaca Alındı

SEC, ilgili davada hem Ripple hem de Ripple’ın CEO’su ile kurucusunu 1,2 milyar dolarlık bir itham altında bırakıyor. Eğer Ripple bu büyük davayı kaybeder ve XRP menkul kıymet ilan edilirse uzmanlara göre artık borsalardan XRP alım satımı mümkün olmayabilir veya XRP’nin değeri hiç görülmeyen seviyelere kadar gerileyebilir.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple’ın uzun bir savaşa girdiğini ve savaş yani dava bitene kadar hiçbir şeyin kesin olmadığını vurgulamıştı. ABD’nin ünlü hukuk profesörlerinden birisi ise dava hakkında yorumlarını açıklayarak bunun nasıl sonuçlanabileceğini ortaya koydu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Hukuk Profesöründen XRP ve Ripple Yorumu

Arkansas Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörlerinden Carol Goforth, yayınladığı güncel açıklamasında Ripple yatırımcılarına üzücü bir haber verdi. Goforth, Ripple’ın elinin burada bir hayli güçsüz olduğunu düşünüyor. Goforth, SEC’nin düzenlediği dava bildirisinin çok detaylı ve kanıtlara dayanan bir yapıya sahip olduğunu belirterek, örnek bir davaya dikkat çekti.

1946 yılındaki Yüksek Mahkeme kararına dikkat çeken Goforth, Howey testine göre XRP’nin menkul kıymet tanımına uyabileceğini belirtti. Profesöre göre XRP alanların büyük bir kısmı ise Howey testi ile ilgili davanın kararlarında belirtilen menkul kıymet tanımına uygun bir varlık aldıklarını anlayabilirler.

Emsal Dava, Umut Vermiyor

Söz konusu davanın kararlarında ise Howey testine göre menkul kıymet sayılabilecek varlıklar arasında “ortak bir kuruma, başkalarının çabalarından veya başka kişilerden para kazanıp kar elde etme beklentisi ile nakdi veya parasal değere sahip yatırım yapma” ifadesi yer alıyor.

xrp ripple

Ripple bu tarihe kadar XRP satışından 1,38 milyar dolarlık kazanç elde etti ve bu noktada Ripple’ın sattığı XRP’ler üzerinden değer elde ettiği oldukça net gözüküyor. Buna ek olarak yatırımcıların alabilecekleri XRP konusunda bir kısıtlamaya da sahip olmadıkları biliniyor. Bütün yatırımcılarının servetinin XRP değeri ile beraber düşüp artması da bunun menkul kıymet olma ihtimalini arttırıyor.

Profesör Goforth’a göre Ripple’ın eli bu noktada oldukça zayıf ve XRP fiyatı bundan etkilenmeye devam edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar