reklamı kapat

Hindistan’dan Blockchain Hamlesi

Hindistan Blockchain teknolojisini devlet uygulamalarında kullanmak için Blockchain odaklı firmalar ile anlaşmalar imzalıyor.
17:00
27 Temmuz 2018
  • Deniz PekerDeniz Peker

Hindistan yerel haber ajansı Business Standard’ın  26 Temmuz tarihli haberine göre, Hindistan’ın Telangana eyaleti devlet uygulamalarında Blockchain teknolojisini kullanmak için birkaç firmayla anlaşma imzalayacağını duyurdu.

Telangana IT Sekreteri Jayesh Ranjan, devletin teknolojiyi “altı ya da yedi hükümet uygulamasında” uygulamak için Blockchain üzerine çalışan birçok firmayla anlaşmaya girmeyi planladığını açıkladı.

Hükümet yetkilisine göre teknolojiyi devlet uygulamalarında kullanmanın amacı, devlet tarafından sağlanan kamu hizmetlerine daha fazla şeffaflık ve verimlilik getirmek. Ancak Ranjan, planlanan Blockchain uygulamalarının devletin hizmet alanlarından hangilerinde kullanılacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Ağustos ayında gerçekleşecek Uluslararası Blockchain Kongresi’nin 26 Temmuz tarihinde düzenlenen resmi basın toplantısında konuşan Ranjan, devletin etkinlik boyunca anlaşma imzalamaya açık olduğunu belirtti.

Uluslararası Blokchain Kongresi 3 – 4 Ağustos tarihleri arasında Telangana’nın başkenti Hyderabad’da yapılacak. Etkinliğe 3.000’den fazla katılımcının gelmesi bekleniyor. Kongre, bölgesel hükümetlerdeki yetkililer ve ABD’li milyarder yatırımcı Tim Draper gibi isimlerin de bulunduğu 80’den fazla konuşmacıya ev sahipliği yapacak.

2016 yılında sözde “hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği” gerekçesiyle Draper Fisher Jurvetson tüm Hint portföyünü satmak durumunda kalmış; dolayısıyla Tim Draper Hindistan pazarından çıkmıştı. Draper Hindistan pazarına Şubat 2017’de tekrar giriş yaptı.

Devlet ve belediye idarecileri, operasyonlarını daha güvenli ve verimli hale getirmek için bir şekilde Blockchain teknolojisini benimsiyor ve idarecilerin Blockchain’e verdiği destek her geçen gün artıyor. Örneğin 25 Temmuz tarihinde Katalonya Hükümeti, kamu idarelerinin her alanında 2018 yılı sonuna kadar Blockchain teknolojisini uygulamaya koyma planlarını duyurdu.

Bu ayın başlarında Suudi Arabistan’daki Riyad Belediyesi, devlet hizmetleri ve işlemlerini Blockchain kullanarak iyileştirmek için bir strateji belirleme amacıyla teknoloji devi IBM ile işbirliği yaptı. Ortaklık, Suudi Arabistan Hükümetinin belediye hizmetlerinin kalitesini artırmak ve Suudi Vision 2030 programının bir amacı olan “lider teknolojileri belediye hizmetlerine entegre etmek” için yapıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.