X


Hindistan, Denizaşırı Kripto Para Alım Satım Platformlarına %18’lik Vergi Getirmeyi Planlıyor!

Hindistan'da operasyonlarını yürüten yabancı kripto para alım satım platformları %18 mal ve hizmet vergisi (GST) ödemek zorunda kalabilir.
10:15
2 Temmuz 2021

Hindistan’da faaliyet gösteren denizaşırı kripto para borsaları %18 vergi ödemek zorunda kalabilir. Hindistan’ın planladığı bu yeni adım kripto para sektörü adına önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kripto Para Alım Satım Platformlarına Yeni Düzenleme

The Economic Times tarafından bildirilen rapora göre, Hindistan’da operasyonlarını yürüten yabancı kripto para alım satım platformları %18 mal ve hizmet vergisi (GST) ödemek zorunda kalabilir. Çevrimiçi Bilgi Veritabanı Erişimi ve Alma (OIDAR) sağlayan ve Hindistan’da fiziksel varlığı bulunmayan denizaşırı şirketler, yine vergi ödemekten sorumlu olacak. OIDAR hizmetleri sağlayan firmalar fiziksel bir varlığı bulunmadan internet ortamında operasyonlarını yürüten şirketler olarak tanımlanabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

1 Temmuz tarihinde Reuters, Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para birimleri konusunda olumsuz tavrı nedeniyle Hindistan borsalarının hala bankacılık ortaklıkları bulmakta zorlandıklarını bildirmişti. Hindistan’ın en büyük kripto para borsası olan WazirX, geçtiğimiz ayın başlarında İcra Müdürlüğü’nden (ED) bir bildirim almış ve kripto para dolandırıcılığını tespit etmek adına TRM Labs ile ortaklık kurmuştu. Hintli yatırımcılara hizmet veren yabancı platformlar, şimdi %18’lik bir vergiyle karşı karşıya.

Hindistan, Kripto Para Sektörü Konusunda Kararsız

Kripto para birimleri konusunda tutarsız yorumlarda bulunan Hintli yetkililer, sıklıkla kripto politikasını değiştiriyor ve gözden geçiriyor. El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak tanıması, Hindistan’ı da etkilemiş ve ülkenin kripto stratejisi yeniden masaya yatırılmıştı. Hindistan hükümeti bu gelişmenin ardından Bitcoin’i “varlık sınıfı” olarak tanımlamıştı. Ancak bunlara rağmen Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shakthikanta Das, kripto para birimleri ile ilgili endişelerinin sürdüğünü belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar