X


Güney Kore’den Kripto Para Hesaplarına Yeşil Işık

Güney Kore hükümetinden bir isim borsa ve bankaların birlikte çalışmasında yasal bir engel olmadığını ifade etti.
10:00
1 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore finansal düzenleyicisi FSC komisyon üyesi Choi Jong-Ku bankaların kripto para borsaları için hesap açmasının önünde herhangi bir yasal engel olmadığını ifade etti.

Güney Kore hükümetinin kamu kuruluşlarını değerlendirmek adına yaptığı denetlemede komisyon üyesi Jong-Ku müşteri tanı (KYC) ve kara para aklama önleyici (AML) kurallara uyan platformların bankalarda hesap bulundurmasının bir sorun yaratmayacağını vurguladı. Güney Kore’de sanal banka hesabı adı verilen bir sistem uygulanıyor. Bu hesaplarda kripto para kullanıcıları Güney Kore itibari para birimini anında çekebiliyor ve borsalara hesaplar üzerinden aktarım yapabiliyor.

2018’in başlarında Güney Kore hükümeti kripto paralara oldukça mesafeliydi. Bir dönem kripto para borsalarıyla bankaların birlikte çalışmamasına yönelik girişimlerde bulunmuştu. Güney Kore hükümetinin kara para aklama faaliyetlerine dair endişeleri vardı.

Güney Kore’nin en büyük özel bankalarından bir tanesi Nonghyup, bir yıldan uzun bir süredir kripto para kullanıcılarına ve borsalarına hizmet sağlıyor. Ancak Nonghyup bile 2018’in ortalarında Bithumb gibi büyük borsalarla bağlarını kopartma noktasına gelmişti. Komisyon üyesinin açıklamasının ardından banka ve borsaların üzerindeki baskı azaldı ve işlemler daha pürüzsüz ilerlemeye başladı.

Küçük ve orta ölçekli kripto para platformlarını temsil eden Güney Kore Blockchain Kurumu FSC’nin yaklaşımının umut verici olduğunu açıkladı. 10 ay önce FSC’nin müşteri tanısına dair konularda yarattığı sorunun çözüldüğü belirtti. Ayrıca Bithumb, Upbit, Coinone gibi ülkenin büyük hacimli kripto para borsaları hükümet tarafından gelen olumlu haberi sevinçle karşıladı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar