reklamı kapat

Güney Kore Borsalar Konusunda Temkinli: 3 Banka Denetime Alındı

9 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Güney Koreli Finans Düzenleyicileri 2018’in ilk aylarında yürürlüğe giren kara para aklama ile mücadele düzenlemelerine uyup uymadıklarının tespiti için 3 yerel bankayı inceleyecek.

Pazartesi günü yapılan açıklamada Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Mali İstihbarat Birimi (FIU) 19-25 Nisan tarihleri arasında NongHyup, KB Kookmin ve KEB Hana bankalarına yönelik denetimlere başlayacak.

2018 yılıyla birlikte Finansal Hizmetler Komisyonu kara para aklamayla mücadele kapsamında borsalardaki anonim ve sahte hesapların kullanımını getirdiği düzenleme ile yasaklamıştı. Güney Kore’nin NongHyup, KookMin, Shinhan, KEB Hana, IBK ve JB bankaları bu düzenlemeleri uygulamaya başladılar.

Bu ay incelemeye alınacak bankalardan NongHyup Bank Güney Kore’nin iki büyük kripto para borsası Coinone ve Bithumb için kimlik doğrulama prosedürlerini uyguluyordu. İncelemelerin odak noktası Güney Kore kripto para borsalarının yeni getirilen düzenlemeler neticesinde getirilen kimlik doğrulama kurallarına uyup uymadıklarını kontrol etmek.

Denetimlerin ilk dalgası bu yılın Ocak ayında başlamış geçtiğimiz Mart ayında ise ikinci bir denetimin başlayacağına dair sinyaller verilmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.