reklamı kapat

Güney Kore ICO Yasağını Hafifletebilir

09:15
13 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Yerel haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre Güney Kore’li devlet yetkililerince uygulanan ICO yasağı önümüzde aylarda hafifletilecek.

Güney Kore’de faaliyetlerini sürdüren düzenleyici kuruluş Finansal Hizmetler Komisyonu’nun geçtiğimiz Eylül ayında ICO’ları yasaklayan hamlesini CoinTürk olarak sizlerle paylaşmıştık. Güney Kore merkezli bir yerel haber ajansı olan Korea Times tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre bu yasağın yakın gelecekte kısmen kaldırılma ihtimali bulunuyor. Rapora göre bu ihtimal özellikle belirtilen koşulları karşılayan blockchain temelli fonlama modellerini kapsayacak.

Yerel haber kaynakları tarafından bu konuyla ilgili olarak şu açıklamalara yer verildi:

“Finansal yetkililer belirli bir süredir ülkenin vergi dairesiyle,adalet bakanlığıyla ve diğer ilgili devlet kurumlarıyla ICO’lar hakkında görüşüyor. Buna göre belirli koşulları sağlayan ICO’lara izin verilmesi planlanıyor.”

Ülkedeki yasağa rağmen Güney Kore’deki çoğu kripto para kullanıcısı uluslararası düzeyde düzenlenen ICO’lara katılmayı sürdürüyorlar. Finansal Hizmetler Komisyonu’nda kripto para işlemlerini denetleyen düzenleyici Kang Young-soo ICO’larla ilgili yorum yapmaktan kaçınsa da Finansal Hizmetler Komisyonu’nun ICO’lara karşı objektif bakış açısıyla bakmaya başladığına işaret etti.

Ayrıca Young-soo devletin blockchain teknolojilerinde mesafe katetmek arzusunda olduğuna dikkatleri çekti. Young-soo’ya göre devlet, blockchain teknolojisini kullanarak kripto para işlemlerini denetlemek için mevcut altyapıdan daha iyisini meydana getirmek istiyor. Kripto paraları düzenleme konusuyla ilgili şimdiye dek yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulursa böylesi bir düzenlemeyi yapmanın hiç de kolay olmayacağı sonucuna rahatlıkla varılabilir.

Hâlihazırda geçerli olan düzenlemelere göre ülke dışında ikamet eden kullanıcıların Güney Kore sınırları içerisinde faaliyet gösteren borsalarda kripto para işlemi yapmalarına izin verilmiyor. Bu düzenlemenin amacı kara para aklama faaliyetlerini ve diğer sınır ötesi suçları engellemek şeklinde ifade edilmişti.

Yerel haber kaynaklarına göre Güney Kore’li yetkililer kripto paralara yönelik ortak bir düzenleyici sistem oluşturmak için Japonya ve Çin ile görüşme halindeler. Bu da eninde sonunda eninde sonunda bu görüşmelerden ortak bir kural çıkacağı anlamına gelebilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.