reklamı kapat

Şirketler, Finansal İşlemlerinde Bitcoin Kullanmak İstiyor

13 Mart 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Yapılan bir ankete göre, iş dünyası, işlem maliyetlerini düşürmek ve merkezi otoriteye olan bağımlılığını azaltmak için Bitcoin işlemlerine sıcak bakıyor. Ancak yine aynı ankete göre birçok şirket de, Bitcoin kullanımının, kendilerini siber saldırıların hedefi yapmasından korkuyor.

Ankete Göre Şirketler Bitcoin’e “Evet” Diyor

Neustar Inc. tarafından başlatılan ve küresel siber güvenlik uzmanları forumu olan Neustar Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin yaptığı bir anket, iş sektörünün Bitcoin’i kabul etme konusunda istekli olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırma, şirketlerin %80’inin, transfer işlemlerinde kripto paraları kullanmak istediğini gösteriyor. Ayrıca ankete katılan şirketlerin %48’i, kripto para birimlerini kullanmanın, işletmelerine değer artışı sağlayacağını da düşünüyor.

Buna karşın ankete göre, şirketlerin %80’i, Bitcoin kullanmaya başladıkları duyulduğunda gerçekleşebilecek olan Ddos saldırılarının yaratacağı riskten endişe duyuyor. Şirketlerin %26’sı da, ransomware (fidye yazılımı) saldırılarıyla gasp edilebilecek kripto paraların, iş dünyası için büyük risk taşıdığını düşünüyor. Ancak bu güvenlik endişelerine rağmen, geçtiğimiz zamanlarda yapılan araştırmalara göre, İngiltere şirketlerinin %50’sinin kripto para stoğu bulunuyor.

Siber Suçlular, Ransomware’i Bitcoin Gaspı İçin Kullanıyor

Bitcoin kullanan şirketler en başta, bilgisayar korsanlarının düzenleyebileceği, ransomware gibi sofistike saldırılardan kaygılanıyor. NISC ve Neustar başkan yardımcısı ve Fellow başkanı Rodney Joffe konuyla ilgili, “Ransomware ve Ddos saldırıları, ciddiyetleri, karmaşıklıkları ve potansiyel şiddetleri sebebiyle, şirketlerin karşılaştıkları en büyük tehdit olmaya devam ediyor. Bu da büyümekte olan şirketlere finansal tehdit oluşturuyor.” yorumunda bulunuyor.

Joffe yorumunu, “Bilgisayar korsanlarının, şirketlerin dikkatini dağıtmak için ransomware ya da Ddos saldırılarından yararlandıklarını göreceğiz. Aynı zamanda Bitcoin ya da popülerliği giderek artan diğer kripto paralar gibi büyük miktarda finansal veriyi çalma isteklerine de şahit olacağız. Ancak daha tutarlı güvenlik stratejileriyle şirketler, en hassas verilerini, süreçlerini ve modellerini belirleyerek, uzun ve kısa vadede kritik bilgilerini koruyabilecekler.” sözleriyle bitiriyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.