reklamı kapat
  • BTC  :  33.549,26 ₺
  • ETH  :  2.126,49 ₺
  • BCH  :  3.871,06 ₺
  • XRP  :  2,74 ₺
  • BTC 33.549,26
  • ETH 2.126,49
  • BCH 3.871,06

Goldman Sachs: Bitcoin Gerçek Paradır Ve Gelişen Dünyada Kullanılmalıdır

11 Ocak 2018
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya
Yatırım bankası olan Goldman Sachs, Bitcoin’in ve diğer dijital paraların, gelişen ekonomide en az gerçek para kadar başarılı olabileceğini söylüyor.

Goldman Sachs stratejistleri yakın zamanlı bir raporda şunları belirtti;

Son on yılda Amerikan doları amaçlarına olabildiğince iyi hizmet etti. Ancak geleneksel paraların yetersiz kaldığı kaldığı ülkelerde Bitcoin ve diğer kripto paralar geçerli birer alternatif olabilir.

Bunun yanında yatırım bankası, 2017 seviyelerinde getiri bekleyenleri de, “Çalışmalarımıza göre, uzun vadeli kripto para getirileri gerçek büyümeye denk olmalıdır. Yani düşük, tek haneli sayılara inmelidir. Dolayısıyla altın ve diğer değerli metaller gibi dijital paralarda düşük getiri sağlayan serbest fonlar gibi düşünülmelidir.” diyerek uyardı.

Goldman Sachs Dünyada Büyük Yer Kaplıyor

Geçtiğimiz yıl JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak tanımlarken, ünlü yatırımcı Warren Buffett’te Bitcoin’in gerçek bir para olmadığını ve insanların uzak durmaları gerektiğini söylemişti.

Bu söylemlerin yanında Goldman Sachs finans ve siyaset dünyasında büyük bir yet kaplıyor. Hem The Independent hem de Al Jazeera, Goldman’dan “dünyayı yöneten banka” olarak bahsediyorlar. Ayrıca Huffington Post’ta da Goldman Sachs ve ABD hükümeti arasındaki “döner kapı” hakkında detaylı bir yazı yazı bulunuyor. Yazı; Goldman Sachs CEO’ları Rubin ve Paulson’ın ABD Hazine Sekteri olarak görev yaptıklarına ve eski CEO Jon Corzine’nin senatör olduğuna değiniyor. Diğer Goldman Sachs çalışanlarının da hükümet ile bağlantı içinde oldukları belirtiliyor.

Yani tüm dünya açısından Goldman Sachs’in öngörüleri ve tavsiyeleri dikkatle takip edilmeye devam ediyor.

Kaynak: cointelegraph.com

ETİKETLER
loading...