Glassnode Raporu, Bitcoin’in Neden Düştüğünü Açıkladı: BTC Fiyatını Etkileyen Faktör

Glassnode analistleri, Bitcoin'in soluk alan performansı için günah keçisini ilan etti.
21:56
18 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Asyalı yatırımcılar, lider kripto para birimi Bitcoin‘in rallisini devam ettirmesine engelliyor olabilir. Glassnode analistleri, son dönemdeki Bitcoin performans eksikliğini değerlendirirken düşüşün tetikleyen faktör olarak bir neden ortaya koydu.

İşe Sebep

Glassnode analistleri, Bitcoin‘in soluk alan performansı için günah keçisini ilan etti ve ralli için 45.000 dolar seviyesinin çok önemli olduğunu aktardı. Zincir içi analist Johannes; son yıllarda Asyalı, Avrupalı ve Amerikalı yatırımcıların Bitcoin pazarındaki faaliyetlerini karşılaştırdı. Glassnode’un zincir üstü verilerine dayanarak Asya’dan gelen büyük satış miktarını mevcut Bitcoin düşüşünün arkasındaki itici güç olduğu bildirildi.

Aynı zamanda bu katalizörün ivmesi zamanla azalıyor gibi görünüyor. ABD ve AB yatırımcıları tarafından yönlendirilen zır faktör, hız kazanıyor. Daha önce kayıtlara yansıdığı üzere Mart 2021’de satış gücü de Asya piyasa seanslarından geldi. Bloomberg analistleri, bu teoriyi mart ayının başlarında gün için en düşük ve yüksek seviye analizlerine dayandırarak yayınladı.

İzlenmesi Gereken Seviyeler

Uzmanlar lider kripto para birimi Bitcoin’de izlenmesi gereken seviyeleri 45.000 dolar ve 42.000 dolar olarak belirledi. Başka bir Glassnode analisti TXMCtrades, amiral geminin uzun ve kısa vadeli yatırımcılarının davranışlarını inceledi. Uzun vadeli yatırımcılar cüzdan değerinin 2.5 kat arttığı çok önemli bir noktaya ulaştı. Bu seviye tarihsel olarak kısa vadeli perspektifte Bitcoin için güçlü bir talebin işaretidir. Aksi takdirde Bitcoin’in toparlanması birkaç ay daha sürebilir.

Tahminlerin sonuç vermesi için ise Bitcoin boğalarının 45.000 doları savunması gerekiyor. Ayrıca 45.000 dolar seviyesi, bu yılki fiyat aralığının yaklaşık %50’sine yakın bir yerde konumlanıyor. Bu faktörlerin kombinasyonu, 45.000 doların üzerinde tutmanın Bitcoin yatırımcıları için hayati derecede önemli olduğunu doğrulamaktadır. Aynı zamanda bir analist, 42.000 dolar noktasının kaybedilmesi halinde ayıların piyasaya tamamıyla hakim olacağını öngördü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar