Gelecek Boğa Sezonu İçin Hangi Kripto Paralar Alınır?

Bir sonraki boğa sezonunda kripto para piyasalarında en büyük kazancı bu kategori getirebilir.
23:07
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

2022 yılında zorlu bir ayı piyasası yaşadık ve geçmiş döngüler bize bu günlerin geçmek üzere olduğunu söylüyor. Bu gerçekten heyecan verici ve Bitcoin’in Ocak ayında başlattığı yükseliş de eğer 21.000 dolar üzerinde kalıcılık sağlanırsa artık aralıksız düşüşlerin geride kalmış olduğunu gösterecek. En azından kripto endüstrisinin önde gelen isimleri bu iyimserliği paylaşıyor.

Boğa Altcoin Sepeti

Sosyal medyada paylaşılan altcoin sepetlerini mutlaka görmüşsünüzdür. Önümüzdeki aylarda piyasadaki iyimserlik devam ederse görmeye de devam edeceksiniz. Ancak geçmiş döngüler tekrar edecek ve yeni bir boğa sezonuna gireceksek dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var. Paylaşılan kripto paraların önemli bir kısmı yükseliş sezonunda beklenen performansı göstermeyecek ve belki de size ciddi kayıplar getirecek. Bundan dolayı mutlaka kendi araştırmanızı yaparak risk profilinize göre stratejilerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Nasıl araştırma yapacağınıza dair birçok kılavuz makale zaten yayınlamıştık bunlardan istifade edebilirsiniz. Peki hangi kategorilere yönelmeniz gerekiyor? Her boğa sezonunun farklı kategorilerdeki altcoinleri uçurduğunu görürüz. Bir dönem Bitcoin forkları popülerdi, sonrasında ICO coşkusu başladı ve ardından layer1 Ethereum katillerinin patladığını gördük. Önümüzdeki sezona dair de birçok tahminler bulunuyor. Dev kripto şirketlerinin yaptıkları çalışmalar ve yatırımcıların ilgisi göz önünde bulundurulduğunda sonraki boğa sezonunda ZK odaklı altcoinlerin önemli fiyatlamalar yaptığını görebiliriz.

Zero Knowledge Rollups Nedir?

2021 yılında ZK Rollup alanındaki çalışmalar derinleştiğinde bu kategorideki altcoinlerin ciddi potansiyele sahip olduğundan bahsetmiştik. Aradan 2 yıla yakın geçti ve şu an sıfır bilgi ispatı (ZK Snark/ZK Rollup) kripto para yatırımcılarının artık çoğu tarafından duyuldu. Bu teknoloji, verinin gerçekliğini verinin kendisini ifşa etmeden doğrulayan bir kanıt biçimini mümkün kılar. Blockchain bağlamında, ZK kanıtları önemli bir sorunun ele alınmasına yardımcı olabilir. Bu sorun elbette gizlilik ve bireyler kimliklerini ve işlemlerini herhangi bir ek bilgi vermeden doğrulayabilirler. Daha da ötesinde devletlerin bile bu yapıyı uygulayabilecekleri durumlar kesinlikle olacak.

Daha basit bir ifadeyle, örneğin bir kullanıcı, bakiyesini açıklamadan bir satın alma işlemi yapmak için yeterli paraya sahip olduğunu kanıtlayabilir. Bu, bilginin daha küçük parçalara ayrılması ve her bir parçanın yalnızca kullanıcının şifresini çözebileceği şekilde şifrelenmesiyle elde edilir. Sistem, bu küçük parçaların şifresini çözerek ve bunları doğrulayarak, kullanıcının gerçek bakiyesini ifşa etmeden kullanıcının gerekli paraya sahip olduğundan emin olabilir.

Geleneksel kimlik doğrulama biçimlerinde benzeri olmayan bir gizlilik düzeyi sağladığı için ZK kanıtlarının potansiyeli çok büyüktür. Bu durum, işlem gizliliği ve güvenliğinde önemli gelişmelere yol açabileceğinden kripto para alanındaki birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Polygon’un fiyatı, bu Mart ayında zkEVM mainnet lansmanını duyurduktan sonra kısa süre önce büyük bir artışa tanık oldu ve bu teknolojiyi blockchain için daha fazla kullanım alanı ve fayda sağlamak için kullanıyor.

Bununla birlikte, ZK ispatlarının ilgi gördüğü tek alan kripto değil. Avrupa Parlamentosu’na da girmeyi başardılar. Bu tür kanıtların kullanımı, AB yasaları tarafından dijital kimlik ve ilgili uygulamaların düzenlenmesi konusunda Konsey ile müzakere pozisyonlarına resmi olarak dahil edilmiştir.

AB’nin sıfır bilgi kanıtlarını dijital kimlik yasalarına dahil etme kararı emsal teşkil etmekte ve bu tür protokollerin geleneksel dünyada kullanımını da doğrulamaktadır. Kripto para piyasası büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, ZK ispatlarının gelişiminde kilit bir rol oynama potansiyeli giderek daha açık hale gelmektedir. Ölçeklenebilirliği artırma, maliyetleri düşürme ve hem DeFi‘nin büyümesi hem de devlet girişimleri için yeni fırsatlar sağlama potansiyeli ile ZK Knowledge Rollups kripto para dünyasında bir sonraki büyük şey olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar