X


G20 Sonunda Beklenen Adımı Atıyor Mu?

Ortaya çıkan son haberler, G20’nin sonunda beklenen adımı atacağı sinyallerin veriyor.
09:23
13 Temmuz 2020

Ortaya çıkan son haberlere göre dijital para ödemeleri, Suudi Arabistan’daki bir sonraki zirveden önce G20 üyeleri için bir “gerçeklik” haline gelebilir.

Görüşler Değişiyor Mu?

Yakın zamanda yapılan son açıklamalara göre yetkililer, G20 zirvesinin 19 ülkeden temsilcilere-ine ve Avrupa Birliği’ne dijital ödemeleri kabul etmeleri için zemin hazırlayacağını dile getirdi. Değişikliklerin Ekim ayında, muhtemelen Washington DC’deki G20 Maliye Bakanlıkları ve Temsilciler Toplantıları’nda ve Kasım ayında Riyad’da yapılacak bir sonraki zirveden önce başlaması bekleniyor.

Japonya’daki haberlere göre G20 yetkilileri, Çin’in dijital bir yuan oluşturma konusundaki ilerlemesine ve Facebook’un Libra’sının piyasa sürülmesi sürecinin ilerlemesine yanıt olarak politika değişikliğini yürürlüğe koydu. Bunun yanında Haziran ayında Çin Halk Bankası’nın Sosyal Güvenlik Ulusal Konseyi’nin ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için sunucu uygulama mimari gelişiminin tamamlandığını duyurmuştu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Osaka’daki 2019 G20 zirvesi sırasında liderler, kripto para birimlerinin parasal istikrar için bir tehdit oluşturmadığını ve teknolojik inovasyonun ekonomiye önemli faydalar sağlayabileceğini belirtmişti. Bununla birlikte Ekim ayında üyeler, stablecoin’lerin kamu politikası ve finansal düzenlemeler için ciddi bir risk oluşturduğunu dile getirdi.

G20’nin Eski Yaklaşımı

Alında G20’de her kurumun olduğu gibi ilk başlarda Bitcoin ve kripto para birimlerine mesafeli yaklaşmıştı. Ancak ülkelerin attığı adımlarla bu görüşünü değiştiriyor gibi görünüyor.

Örneğin; Japonya‘nın Fukuoka kentinde 9 Haziran’da düzenlenen bir zirvede Bakanlar ve Başkanlar temel olarak Finansal İstikrar Kurulu‘nun (FSB) ve küresel çaptaki diğer regülatörlerin,  kripto para birimlerini yakından gözlemlemelerini talep etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar