reklamı kapat

G20 Zirvesinde Kripto Paralar Hakkında Neler Konuşuldu?

Bu yılın G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları zirvesinde kripto paralar hakkında neler konuşuldu?
22:00
9 Haziran 2019
  • Ahmet BalıkesirliAhmet Balıkesirli

Bugün Japonya‘nın Fukuoka kentinde G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları zirvesi aslında kripto para yatırımcıları için de oldukça önemliydi çünkü  zirveden kripto para birimleri ile ilgili çıkacak olası herhangi bir karar, katılan ülkeler göz önüne alındığında piyasayı ciddi bir şekilde etkileme potansiyeline sahip.

Zirvenin ardından yayınlanan ortak bildirideki detaylara göre, Bakanlar ve Başkanlar temel olarak Finansal İstikrar Kurulu‘nun (FSB) ve küresel çaptaki diğer regülatörlerin,  kripto para birimlerini yakından gözlemlemelerini talep etti. Liderler buna ek olarak ‘kripto varlıklar’ için daha büyük bir çaba sarf edilmesi gerektiğini ve bunların regülasyonlarına daha düzgün bir yaklaşım uygulanması gerektiğini belirttiler:

”FSB ve standartları koruyan kurumların riskleri gözlemlemesini ve gerekli durumlarda ek, çok taraflı hamleler üzerinde çalışmayı göz önünde bulundurmasını talep ediyoruz.”

Kripto Para Birimleri Fayda Sağlayabilir

Liderler kripto para birimlerinin sadece daha sıkı bir şekilde gözlemlenmesini değil, bunun yanı sıra kripto paraların aslında finansal sistem ve genel olarak ekonomi için ciddi faydalar sağlayabileceğine de dikkat çektiler.

Genel olarak kripto para birimlerinin küresel finans sistemi için ciddi bir risk teşkil etmediğini ifade eden liderler, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Buenos Aires’de düzenlenen etkinlikte de benzer noktalara dikkat çekmişlerdi. G20 Buenos Aires etkinliğinde kripto paraların regüle edilmesinde önemli hamlelerin atılacağı iması, bu seferki G20’nin kritik bir karar açıklanabilecek zirve olarak anılmasına yol açmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.