X


Finans Profesörü Bitcoin ve Altını Değerlendirdi: “Gerçeklerle Yüzleşin”

Jeremy Siegel, CNBC'nin Squawk Box programındaki röportajında altının 2021 performansının hayal kırıklığı yarattığını aktardı.
16:22
3 Ocak 2022

Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Okulu’ndan finans profesörü Jeremy Siegel, lider kripto para birimi Bitcoin‘in riskten korunma aracı olarak altının yerini aldığına inanıyor. Başarılı profesör altın ile Bitcoin karşılaştırmasında bulunurken amiral gemi hakkında olumlu söylemler dile getirdi.

Bitcoin ile Altın Karşılaştırması

Wharton Okulu profesörü Jeremy Siegel, CNBC’nin Squawk Box programındaki röportajında altının 2021 performansının hayal kırıklığı yarattığını aktardı. Siege, BTC’nin genç yatırımcılar arasında giderek artan bir şekilde güvenli liman olarak ortaya çıktığını savundu: “Gerçekle yüzleşelim, bence genç yatırımcıların çoğunun kafasında güvenli liman arayışı var. Bunun anahtarı da Bitcoin. Dijital paralar, milenyum çağının altınlarıdır. Altının hikayesinin genç neslin Bitcoin’i ikame olarak gördüğü bir gerçek olduğunu düşünüyorum.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Siege, eski nesillerin 1970’lerin enflasyonu sırasında altının nasıl yükseldiğine tanıklık ettiğini hatırlattı. Geleneksel olarak enflasyonla karşı koruma sağlayan bir varlık sınıfı olarak ortaya çıkan altın, 2021’de yatırımcıların beklentilerini karşılayamadı ve 2015’ten bu yana en kötü yılını kaydetti. Altın, %5 civarında düşüşle yılı 1.800 dolardan kapattı. 2021 yılı boyunca büyük fiyat dalgalanmalarına rağmen BTC 2021’in sonunda yaklaşık olarak %70 arttı.

Bitcoin Destekçileri

Bunun yanı sıra Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, Ekim 2021’de Bitcoin‘in altından daha iyi bir varlık olduğunu savunurken birkaç küresel yatırımcı da bu fikre destek çıktı. Starwood Capital Group kurucu ortağı Barry Sternlicht, altının aslında değersiz olduğunu belirtti. Sternlicht, Bitcoin’in yükselişini hükümetin büyük miktarda para basmasına bağladı.

Öte yandan Bitcoin‘in altına karşı giderek daha popüler bir varlık haline gelmesine rağmen birçok finans ve kripto uzmanı BTC’nin enflasyondan korunma durumunu henüz kanıtlamadığına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar