Film Korsanlığıyla 4.2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Topladılar 

Yeni Zelanda’da film korsanlığı yoluyla 6.2 milyon NZ değerinde kripto para toplandığı iddia ediliyor.
12:00
23 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre, Yeni Zelanda‘nın ulusal polis gücü Amerika’daki çevrimiçi film korsanlığıyla ilişkisi olduğu iddia edilen bir adamdan, değeri 6.2 milyon NZ ile 6.7 milyon NZ arasında kripto para birimi ele geçirdiğini ifade etti.

2 Hesaba El Konuldu

New Zealand Herald’ın haberine göre 23 Kasım’da Yeni Zelanda saati ile saat 5:00’da Yeni Zelanda polisi, 31 yaşındaki yazılım programcısı olan Jaron David McIvor‘un, Kriminal Gelir Tahsilat Yasası (CPRA) kapsamında kripto para birimleri konusunda yaklaşık 6.7 milyon NZ tutarında ve 1.1 milyon NZ tutarında banka fonuna sınırlama getirdi.

Bu olaydan bir saat sonra yetkililer, geçen yaz ismi belirtilmemiş olan bir şüpheliden 6.2 milyon dolar değerinde kripto para birimi ve 800.000 dolarlık banka fonu ele geçirdiklerini iddia eden bir basın açıklaması yaptı.

CPRA bir yüksek mahkeme hakiminin, birinin önemli suç faaliyetleri yoluyla bir servet ve menfaat elde edip etmediğine karar vermesi gereken sivil bir süreç başladığını dile getirdi. Böyle bir durum tespit edilirse, hakim iddia edilen cezai işlemlerle ilgili olarak tüm varlıkların dondurulması ve el konulması emrini verebilir.

Korsanlık ve Para Aklama

Bu durumda Yeni Zelanda polisi, Hamilton’da yaşayan McIvor’un para aklama işleriyle uğraştığından şüphelendiğini ifade ediyor. Ayrıca bu durumun ortaya çıkmasına sebep olan yasadışı bir film sitesi üzerinden de milyonlarca dolar kazandığı iddia ediliyor.

Öte yandan polis yaptığı açıklamalarda McIvor’un, yasadışı web sitesinden uluslararası banka havaleleri, PayPal ve Stripe yoluyla banka hesaplarına 2 milyon dolar para yatırıldığını da iddia ediyor.

Bunların yanı sıra bu durum kripto paralar yoluyla dolandırıcılık yapılmaya çalışılan ilk olay değil. Daha önce birçok haberde bu gibi durumlardan sizlere bahsetmiştik. Son olarak da Türkiye’de Bitcoin Safiye olarak bilinen bir kişinin kripto para birimleri dolandırıcılığı yaptığını bu haberimizde detaylarıyla aktarmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar