Reklam

Ethereum Istanbul, Ne Gibi Güncellemeler Getirecek?

6 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanan Ethereum güncellemesi neler getirecek?
13:00
23 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi hafta boyunca hem Bitcoin’de hem de diğer kripto para birimlerinde düşüşler yaşandı ve Ethereum da bu düşüşten nasibini aldı. Piyasa hacmi bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum Pazartesi’den bu yana yaklaşık olarak %20’lik bir düşüş yaşadı.

Şu anda akıllarda bir soru var: Yaklaşan Ethereum Istanbul yükseltmesi ETH fiyatını yükseltir mi?

Ethereum Istanbul Yaklaşıyor

Planlanan takvime göre Ethereum Istanbul güncellemesi 6 Aralık’ta gerçekleşecek. İki hafta sonra gerçekleşmesi beklenen güncellemenin 9.069.000. blokta gerçekleşeceği belirtiliyor.

Öte yandan ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin, ağda meydana gelen değişiklikleri detaylandırdığı bir Twitter gönderisi yayınladı.

Lubin’in açıklamalarına göre, güvenliği yükseltmek, birlikte çalışabilirliği artırmak ve ağ maliyetlerini düşürmek için uygulanabilecek 6 Ethereum Geliştirme Önerisi (EIP) olacak.

Bunlardan ilki ilki olan EIP-152, diğer Equihash tabanlı token’lara ek olarak Ethereum ve Zcash arasında daha kolay bir birlikte çalışabilirlik sağlayacak. EIP-1108 ise bir dizi gizlilik çözümüne ve ölçeklendirme çözümlerine yardımcı olacak.

Üçüncü olarak EIP-1344, farklı harcamalar arasındaki tekrarlama saldırılarını önlemek için zincir kimliğini kullanan bir güvenlik iyileştirmesi olacak. EIP-1844 ise kaynak tüketiminde iyi bir denge sağlamak için bazı opcod’ları ve Ethereum Virtual Machins’teki komut setlerini yeniden fiyatlandıracak.

Öte yandan zincir içi veri maliyetlerinin EIP-2028 ile azaltılması hedefleniyor. Son olarak EIP-2200, depolama maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Ethereum Sahipleri Etkilenmeyecek

Yapılan bu değişikliklerden Ethereum sahipleri etkilenmeyecek. Ancak ödeme işlemleri ve üçüncü parti cüzdanlar için ek özellikler gerekebilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar