FED’in Faiz İndirimi Beklenen Etkiyi Yaratmadı

FED’in uyguladığı faiz indirimi geçen seferki gibi fiyat artışına sebep olmadı...
12:00
19 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika’nın finansal sistemi için işlerin giderek daha da kötüleştiği dile getiriliyor. Amerika en azından elinde olanı korumak için Federal Rezerv’i bir kez daha devreye soktu ve yeni bir faiz indirimi geldi.

Trump’ın Faiz İndirimi İsteği

Geçtiğimiz aylarda yaptığı gibi FED dün de faiz oranlarında bir indirime gitti ve 0.25 puanlık bir faiz indirimi uygulanacağını ifade etti. Yapılan açıklamalara göre merkez bankası, Amerika ekonomisinin zayıflama belirtileri göstermesi durumunda ek önlemler alacağını da belirtti.

Bunun yanında bir yetkili çok sayıda çalışanın yıl bitmeden önce daha fazla faiz indirimi beklediğini dile getirdi. FED başkanı Jerome H. Powell ise ekonomiyle ilgili kasvetli bir görünüm çizdi ve şu ifadeleri kullandı:

Ekonomi zayıflamaya devam ederse daha fazla faiz indirimine gitmemiz gereken zamanlar olabilir. Bunu bilmiyoruz. Durumları, verileri ve gelişmeleri dikkatlice izleyeceğiz.

Öte yandan Amerika Başkanı Donald Trump, finansal durumun kötüleşmesi durumunda daha sert faiz indirimleri yapılmasını istediğini ifade ediyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde bankada parası olan insanlar, paralarının aynı şekilde kalması için bazı ödemeler yapmak zorunda kalabilir…

Bitcoin Düşüyor

Bu hafta başında finansal durumun düzeltilmesi amacıyla Federal Rezerv’in New York şubesi, sisteme 75 milyar dolar daha pompaladı. Bunun amaçlanan borçlanma maliyetlerinin belirlenen aralığın üzerine çıkmamasını sağlamak…

FED’in bu hamlesiyle daha önce de olduğu gibi aslında Bitcoin fiyatında artışlar bekleniyordu. Ancak fiyat beklenen tepkiyi vermedi ve daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi lider kripto paranın fiyatı saatler içinde 450 dolar birden geriledi.

Bitcoin’le beraber neredeyse tüm piyasada düşüşler yaşandı ve dün elde edilen çoğu kar bugünkü düşüşle kaybedilmiş oldu. Ancak bütün piyasa ciddi düşüşler sergilerken piyasa hacmi bakımından 10. sırada yer alan Stellar’ın (XLM) %22 gibi iyi bir artış sergilediğini görüyoruz…

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar