X


FED Başkanından Dijital Dolar Söylemi: Aceleci Olmayacağız!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, dijital dolar ile ilgili fikirlerini paylaştı.
17:45
23 Eylül 2021

FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankası dijital para geliştirme planını aceleye getirmek için herhangi bir baskı olmadığını söyledi.

ABD Merkez Bankası Konuyla İlgili Sıkı Çalışıyor

ABD yetkilileri, ülke için bir dijital para birimi geliştirilmesi yönündeki beklentileri hala değerlendiriyor. Ancak konuyla ilgili kesin bir karara varılmış değil. Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Powell, dijital dolar yaratmanın yararlarını incelediğini ve konuyla ilgili bir bildiri yayınlamayı planladığını belirtti. Powell, basın toplantısında soruları yanıtlayarak şu sözleri sarf etti:

“Kesin bir karar vermek adına temel oluşturmamız için, hem kamu politikası hem de teknoloji üzerine çalışma yapma yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz. Bir merkez bankası dijital para birimini ve diğer dijital yenilikleri değerlendirirken uygulayacağımız nihai test, herhangi bir maliyet ve riskten daha ağır basan açık ve somut faydaların olup olmadığıdır.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

Powell: Önemli Olan Doğru Adımları Atabilmek

Birden çok merkez bankasının kendi CBDC‘lerini başlatmasına rağmen Powell, Fed’in trende katılmak için acele etmediğini ifade etti. Fed Başkanına göre, bu alandaki adımları doğru atmak, hızlı ve aceleci olmaktan daha iyi. CBDC’ler, son zamanlarda küresel bankacılık regülatörleri ve hükümet yetkilileri tarafından benimsenen kripto para karşıtı anlatıda bir hayli öne çıktı. Kripto para karşıtı yetkililerin bir kısmı, stablecoinlerin (değeri fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto paralar), küresel bankacılık sistemi tehdit ettiğini düşünmesinden ötürü, bu kripto varlıklara karşı CBDC’leri destekliyor. ABD’liler, FED’in yakın bir zaman içerisinde konuyla ilgili net ve somut adımlar atmasını umuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar