X


Facebook, Libra’nın Endeksli Olduğu İtibari Paraları Paylaştı

Facebook'un stablecoin'i Libra, Çin Yuanını rezerv para birimi olarak kullanmayabilir.
13:00
10 Eylül 2019

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz yaz döneminde büyük bir şok yaratarak kendi kripto para birimi Libra’yı tanıtmıştı. Stablecoin olarak duyurulan Libra‘nın birçok itibari paraya teminatlı olacağı ve değerini bunlarla koruyacağı duyuruldu. Facebook o tarihlerde Libra’nın hangi itibari paralara endeksli olacağını ise açıklamamıştı.

Bloomberg tarafından 9 Eylül tarihinde yayınlanan bir habere göre Facebook ABD’li regülatörlere yaptığı sunumda kendi stablecoin’inin hangi itibari paralara ve rezervlere bağlı olacağını paylaştı.

Libra Hangi Ülke Parasına Endeksli Olacak?

Paylaşılan bilgilere göre Libra’nın endeksli olacağı itibari para birimleri arasında ABD Doları, Avro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve Singapur Doları yer alıyor. Libra ilk piyasaya çıktığında bunun Çin Yuanına da endeksli olabileceği vurgulanmıştı ancak mevcut verilere ve Bloomberg’in haberine göre sosyal medya devi bunu sepetten çıkartmış gibi gözüküyor.

Facebook rezerv para birimlerini ise Senatör Mark Warner‘ın başlattığı soruşturmanın sonucunda açıklamak zorunda kaldı. Senatör yaptığı açıklamada Çin’in diğer hükümetleri ve kurumları kendi itibari parasını kullanmaya teşvik etmek için uğraştığını vurguladı. Facebook ise Çin’in itibari parasının kesin olarak olup olmayacağı hakkında kesin bir açıklama yapmazken, son kararın Libra’nın arkasındaki yönetim konumunda olan Libra Association tarafından verileceğini açıkladı.

Bunun yanı sıra Çin de Libra benzeri bir stablecoin için kolları sıvadı ve bunun çok yakın bir zamanda piyasaya çıkacağı vurgulanmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar