X


Facebook Görüşmesinin Ardından Neler Oldu?

Zuckerberg’in açıklamalarının ardından düzenleyicilerin endişeleri giderildi mi?
12:00
24 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Amerika Temsilciler Meclisi önünde verilen ifadeden sonra yetkililer Libra’nın piyasaya sürülmesi konusunda hala bazı endişeleri olduğunu dile getirdi.

Endişeler Devam Ediyor

23 Ekim’de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg Libra ile ilgili Amerika Temsilciler Meclisi önünde açıklamalar yaptı. Temsilciler Libra, Facebook‘un veri politikaları ve platformun olası dış etkenlere nasıl tepkiler vereceği ile ilgili CEO’ya çeşitli sorular sordular.

Yapılan görüşmelerin ardından komite başkanı Maxine Waters, Cointelegraph’a verdiği demeçte “Bu noktada Libra’yı hiç desteklemiyorum” açıklamasını yaptı. Waters açıklamalarına şu şekilde devam etti:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Şu anda bir Libra destekçisi değilim. Bunun ne olduğunu bilmiyorum, açıklamaların yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Waters’a göre Zuckerberg çözülmeyen tüm sorunlarla beraber bu büyük projeyi yürütmeye devam edemeyecek.

Yasaklar Yeniliği Engelleyebilir Mi?

Finansal Hizmetler Komitesi’nden bazı temsilciler Libra konusunda hızlı davranılmamasının Amerika’yı finansal bir lider olma konusunda geride bırakacağını ifade etmişti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure de düzenleyicilerin Libra konusunda acele etmesi gerektiğini ifade etmişti. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların yanında Zuckergberg yaptığı açıklamalarda, “Finans sektörü durgun. İhtiyacımız olan inovasyonu destekleyecek dijital bir finansal mimari yok. Libra işe yarayacak mı bilmiyorum ama yeni şeyler denenmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan görüşmenin ardından Waters, inovasyonu desteklediğini belirtti. Ancak Waters, öncelikle projenin ne olduğunu anlamaları gerektiğini ve nasıl çalıştığını bilmeleri gerektiğini ifade etti. Çünkü Libra Derneği eğer çalışmaya başlarsa çok büyük miktarda varlığı yönetebilir ve bu durumda düzenleyicilerin nelerle karşılaşacaklarını bilmeleri gerekir.

Bunlarla beraber farklı bir görüşmede Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Hazine’nin görüş alanı altında faaliyet gösteren Finansal İstikrar İzleme Konseyi’nin (FSOC) kripto para birimlerini ve Libra’yı izlemek için bir çalışma grubu oluşturduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar