X


“Düzenleyiciler Libra Konusunda Acele Etmeli”

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi düzenleyicilerin Libra konusunda ellerini çabuk tutması gerektiğini ifade etti.
08:00
8 Temmuz 2019

Bloomberg’in 7 Temmuz tarihli bir haberine göre Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure, finansal düzenleyicilerin Facebook’un kripto parası Libra’ya gerekli düzenlemelerin getirilmesi için hızlı davranmaları gerektiğini ifade etti.

“Kriptolar Gelişmemizi Sağlayabilir”

Cointelegraph’ın haberine göre Coeure Pazar günü Güney Fransa’daki Aix-en-Provence’de yaptığı açıklamalarda, düzenlemelerin olmadığı bir ortamda yeni finansal hizmetlerin ve varlık sınıflarının geliştirilmesine izin verilmesinin sorumsuzluk olduğunu dile getirdi. Coeure konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Biz yani finansal düzenleyiciler, şu ana kadar yaptığımızdan daha hızlı hareket etmeliyiz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Coeure’a göre, dijital varlıkların gelişmesi mevcut finansal düzenlemelerdeki boşlukları ortaya çıkardı. Ayrıca Coeure, bankaların yeni teknolojileri benimseme konusunda yavaş kaldıklarını şu şekilde açıkladı:

Tüm bu projeler, düzenleyiciler ve kamu kuruluşları için oldukça yararlı bir uyandırma çağrısıdır. Çünkü bu projeler bizi bazı sorular sormaya teşvik ediyor ve bu durum kendimizi geliştirmemizi sağlayabilir.

Bunun yanında Avrupa Merkez Bankası kripto paralara her zaman dikkatli yaklaştı. Bir banka yetkilisi Ocak ayında yaptığı açıklamalarda kripto paraların “tam bir saçmalık” olduğunu ve ileride yok olacağını dile getirmişti.

Ulusal Politikalar

Aslında Coeure’nin görüşleri Circle CEO’su Jeremy Allaire’nin görüşleriyle paralellik gösteriyor.
Jeremy Allaire 5 Temmuz’da Bloomberg’le yaptığı bir röportajda, Facebook’un Libra projesinin, dijital varlıklarla ilgili ulusal politikaların geliştirilmesini hızlandırmasını umduğunu dile getirmişti. Allaire’nin yaptığı açıklamaları bu haberimizde siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Bununla beraber geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, Facebook’tan ve ortaklarından Libra stablecoin projesini geliştirmelerini durdurmalarını istedi. Komite talebini Facebook CEO’suna gönderdiği bir mektupla dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar